L'analyse discursive des témoignages factuels des victimes et l'enseignement/apprentissage du FLE
Yaşanmış mağdur ifadelerinin söylemsel çözümlemesi ve Fransızcanın yabancı dil olarak öğretimi
  1. Tez No: 315038
  2. Yazar: ALPARSLAN EYÜPOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ECE KORKUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Fransız Dili ve Edebiyatı, Linguistics, French Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fransız Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 358
Özet
Dilbilim ve kriminoloji disiplinleri arasında yer alan tezimiz öncelikle, cinsel suç mağduru çocukların ifadelerinin gerçekliğini ve geçerliliğini test etmek amacıyla kullanılan kriter bazlı ifade analizinin yerini ve uygunluğunu incelemeyi hedeflemiştir. İkinci amacımız ise, kriter bazlı ifade analizinin kriterlerinin ortaya konmasında ve belirlenmesinde söylem çözümlemesinin olası katkılarını ortaya çıkarmaktır. Tezimizdeki son amacımız ise, bütüncemizi oluşturan cinsel şiddet mağduru çocuk ifadelerinin, özel alan Fransızca eğitimi kapsamında ders malzemesi olarak kullanılabilirliğini göstermektir.Belirttiğimiz bu üç hedefe ulaşmak maksadıyla, tezimizin birinci bölümünde çocuklarla kriminolojik amaçlı görüşme tekniğini tanıttıktan sonra, çocuk dili ve Québec bölgesi fransızcasının bütüncemizdeki izlerini açıkladık.Tezimizin ikinci bölümünde, ifadelerin geçerlilik analizi (SVA) ve bu metodun merkezinde olan kriter bazlı ifade analizi (CBCA) tanıtıldıktan sonra, bütüncemizi oluşturan 10 ifadeyi anılan yöntemin ölçütlerine göre çözümledik.Üçüncü bölümde, söylem çözümlemesinin teorik çerçevesini bütüncemizden örnekleyerek inceledik ve kriter bazlı ifade analizinin kriterlerinin ortaya konmasında söylem çözümlemesinin olası katkılarını araştırdık.Tezimizin son bölümünde ise, cinsel suç mağduru çocuklarla görüşme ve ifade analizi konularında fransızca eğitim veren bir ülkede profesyonel eğitim almak isteyen Türk öğrencilerin söylemsel yeteneklerini geliştirmek maksadıyla, bütüncemizi oluşturan cinsel şiddet mağduru çocuk ifadelerinin özel alan Fransızca eğitimi kapsamında ders malzemesi olarak kullanılabilirliğini araştırdık.
Özet (Çeviri)
Our thesis which is at the crossroads of sciences of language and criminology initially aims at studying the place and the relevance of the criteria of the method of CBCA (Criteria-Based Content Analysis) in the expertise on the credibility of the declarations of the children victims of sexual abuse; while our second objective is to seek the possible contribution of the discourse analysis to the perception of the criteria of CBCA. In addition, our last objective is to show the possibility of use of testimonies of the victims like material of course in the French language teaching (FLT)In order to achieve these three quoted goals, in the first part of our thesis, we presented on the one hand the interview by progressive stages, on the other hand, the features of the language Quebecois and the child language which dominate in our corpus.In the second part of our thesis, after having studied the theoretical framework of the method of SVA (Statement Validity Analysis) whose heart is the CBCA, we analyzed the credibility of the statements which constitute our corpus according to CBCA?s criteriaIn the third part, we studied the theoretical framework of the discourse analysis starting from the examples of our corpus while seeking to raise the contribution of the discourse analysis to the perception of the criteria of CBCA.In the last part, we supplemented our thesis by a proposal for a use of testimonies of the victims as material of lesson in French language teaching (FLT) in order to develop the discursive competence of students has which wants to continue a vocational training in the field of the hearing of the children victims of sexual abuse in a French-speaking medium (in our thesis, in Quebec).