Ağız araştırmalarında transkripsiyon
The transcription of dialects
  1. Tez No: 315040
  2. Yazar: MÜBERRA SEYDİ ERTEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT GÜL, PROF. DR. NURETTİN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmada, ?transkripsiyon? terimi irdelenmiş ve ağız araştırmalarında transkripsiyonun nasıl olması gerektiğine değinilmiştir. Türkiye Türkçesi ağızları üzerine yapılan araştırmalar toplu bir bakışla ele alınmış; mevcut çalışmalardaki transkrispiyonla ilgili durum verilmiştir. İncelenen çalışmalar yerli araştırıcılar tarafından 1941-2009 yılları arasında yapılan çalışmalardan seçilmiştir. Seçilen araştırmalar, fonetik transkripsiyon esas alınarak işaretleme ve tanımlama/sınıflandırma ölçütlerine göre yorumlanmıştır. Uluslararası Fonetik Alfabe (IPA) kartında yer alan sesleri karşılayan simgeler ve bu simgelere gelen ayırt işaretleri, mevcut çalışmalarda kullanılan işaretlerle karşılaştırılmış ve bu simgelerin karşıladıkları değerlerin tanımlarındaki aynılık ve farklılıklar belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the term of ?transcription? has been examined and it is mentioned how the transcription should be in terms of dialect researches. The researches made on Turkey Turkish dialect have been discussed as a whole; the structure of transcriptions in existed studies has been stated. The inspected studies have been selected among the studies made by native researchers between 1941-2009. These selected studies have been explicated according to notation, characterization/ classification based on phonetic transcription. The symbols and their diacritics which are equal to the sounds in International Phonetic Alphabet (IPA) have been compared with the symbols used in these studies; and the similarities and differences in the descriptions of values which are equal to these symbols have been indicated.