Çoklu zeka kuramı ile desteklenmiş olan basamaklı öğretim programının öğrenci erişisine, kalıcılığa ve öğrenme süreçlerine etkisi
The effect of layered curriculum supported by multiple intelligences on students? achievements, permanence and learning processes
- Tez No: 315041
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ EKBER ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu araştırmanın amacı çoklu zeka kuramı ile desteklenmiş olan basamaklı öğretim programının öğrenci erişişine, kalıcılığa ve öğrenme süreçlerine olan etkisini belirlemektir. Araştırma 2011-2012 eğitim öğretim yılında Ankara Altındağ Kaşgarlı Mahmut İlköğretim Okulu'nda öğrenim gören 5. sınıf seviyesinde bir deney ve bir kontrol grubu ile gerçekleştirilmiştir. Deney grubu 37, kontrol grubu ise 34 öğrenciden oluşmaktadır. 4 hafta süren uygulama süreci Sosyal Bilgiler dersi ?Hepimizin Dünyası? teması ile yürütülmüştür.Araştırmada nitel ve nicel veri toplama süreçlerinin bir arada yer aldığı karma yöntem kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak başarı testi, kalıcılık testi ve görüşme formları kullanılmış; ayrıca nitel verilerin desteklenmesi için gözlem yönteminden de yararlanılmıştır. Kalıcılık testi çalışmanın bitiminden 28 gün sonra uygulanmıştır.Araştırma sonuçları şu şekilde özetlenebilir;?Deney ve kontrol grubunda yürütülmüş olan uygulamalar sonrasında, çoklu zeka kuramı ile desteklenmiş olan basamaklı öğretim yaklaşımının uygulandığı grubun erişi ortalamasının mevcut programdaki öğrenme yaklaşımlarının uygulandığı grubuna göre daha yüksek olduğu görülmüştür. Buna göre, söz konusu yöntemin mevcut programda yer alan öğrenme yaklaşımlarına göre akademik başarıyı arttırmada daha etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır.?Kalıcılık testi sonuçlarına göre, çoklu zeka kuramı destekli basamaklı öğretim sürecinin yürütülmüş olduğu deney grubu öğrencilerinin kalıcılık puanlarının kontrol grubuna göre daha yüksek olduğu ve bu yaklaşımın öğrencilerin akademik bilgilerinin kalıcılığını sağlamada mevcut programda yer alan öğrenme yaklaşımlarına göre daha etkin olduğu bulgusuna ulaşılmıştır.?Öğrencilerin derse karşı olan ilgisinin ve sürece katılımlarının artması; seçmeli etkinlikler sayesinde sürecin öğrenenler için daha zevkli hale gelmesi çoklu zeka kuramı ile desteklenmiş olan basamaklı öğretim sürecinin başlıca olumlu yönleri olarak belirlenmiştir. Eş zamanlı olarak farklı etkinliklerin yürütülmesi, zaman zaman sınıf içerisinde uğultu ortamının oluşmasına neden olup, süreç için ayrılan zamanın etkin bir şekilde yürütülmesini güçleştirilmiş olsa da öğrencilerde gözlenmiş olan yüksek motivasyon sayesinde uygulamalar istenilen verimlilikte yürütülebildiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research was to set the effect of Layered Curriculum Supported by Multiple Intelligences on students? achievements, permanence and learning processes.The research was conducted with an experiment and control group at 5th grade in Ankara Ankara Altındağ Kaşgarlı Mahmut Primary School on 2011-2012 educational year. Experiment group was consisted of 37 and control group is consisted of 34 students. The implementation process, which lasted for 4 weeks, was carried out with the theme named ?The World of All of Us? in Social Studies lesson.The mixed method, which is combined with qualitative and quantative method, was used in the study. Success test, permanence test and an interview form were used as data collection tools and also benefited from observation method to support the quantative data. The permanence test was applied after 28 days from the end of the implementation process.The results of the study can be abstracted like this;?After the implementations carried out at the experiment and control groups, it was seen that the achievement average of the group, in which Layered Curriculum Supported by Multiple Intelligences was used, is higher than the group, in which the existing approaches was used. According to this, it is concluded that the approach in question is more effective than the existing approaches in the curriculum in redoubling the academic success.?According to the results of the permanence test, it is found out that the permanence points of the experiment group, in which Layered Curriculum Supported by Multiple Intelligences was used, is higher than the group, in which the existing approaches was used, and this approach is more effective than the existing approaches in the curriculum, in eliciting the permanence of the knowledge.?The increase of the attention of the students? and the attendance to the lessons, coming of education processes to more elegant for the students by the selective activities were set as the positive effects of the applications. It is found out that, even though conducting different activities simultaneously sometimes caused noise in the classroom and made it hard use of the time effectively, thanks to the high motivation of the students, the implementations could be conducted at the asked efficiency.