L'ambiguïté identitaire féminine dans 'Les Belles Images' de Simone de Beauvoir
Simone de Beauvoir'ın 'Güzel Görüntüler' adlı romanında kadın kimliği sorunu
- Tez No: 315042
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİZAMETTİN KASAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, Sosyoloji, French Linguistics and Literature, Sociology
- Yıl: 2012
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada, Simone de Beauvoir'ın Les Belles Images (Güzel Görüntüler) adlı romanında ?kadında kimlik kargaşası? sorunsalı ele alınmaktadır. Hikâyenin bir kadın kahraman üzerine kurulu olduğu bu romanda, Beauvoir, toplumu yakından ilgilendiren pek çok sorun eşliğinde, kadın meselesini de enine boyuna işlemiş, hatta bu konuya özel bir önem atfetmiştir. Okur, hikâye boyunca, bir yandan evli ve iki çocuk annesi olan başkahramanın (Laurence) kişisel sorunlarına, diğer yandan da erkek egemen toplumda her kadının karşılaşabileceği olası sorunlara tanık olmaktadır.Toplumsal cinsiyet kuramlarının temel alındığı bu çalışmada, Laurence'ın belirli cinsiyet kalıplarının gerekliliklerine göre davranması ?ve hatta davranmak zorunda hissetmesi? onun kimlik kargaşasının başlıca sebeplerinden biri olarak ele alınmaktadır. Ailesi ve yakın çevresinde de hâkim olan bu eğilim, onun üzerinde üstü örtük bir baskıya dönüşürken, kahramanı karmaşık bir ruh haline sürükler. Yaşadığı bu süreç, sırasıyla nesneleşme, yabancılaşma ve bilinçlenme kavramlarıyla açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışmanın sonunda, kadın kahramanın içinde bulunduğu ruh halinin kaçınılmaz olarak yol açtığı başkaldırının, ?verili roller? olarak yaşadığı ?annelik? ve ?eş? rollerinin, onun tarafından yeniden tanımlanmak suretiyle yeni bir kimlik inşa etme sürecine işaret ettiği öne sürülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study considers the problematic of ?identity confusion of woman? in the novel of Simone de Beauvoir ?Les Belles Images? (Beautiful Images). In this novel which the story is built around a woman protagonist, Beauvoir, along with other problems that closely concerns the society, broadly discussed the woman issue to which she attached further importance. The reader witnesses; on the one hand, the personal problems of the protagonist (Laurence) who is married and has two children; on the other hand probable problems that every woman might face in a male dominated society.In this study based upon gender theories, Laurence?s behavior within the borders of the necessities of certain gender patterns ?in fact her obligation to behave so- is considered as one of the main reasons of her identity confusion. While this tendency ruling her family and inner circle turns into a hidden pressure, it also carries the protagonist to a confused state of mind. The study aims to explain this process respectively by objectivisation, alienation and awareness. At the end of the study, it is claimed that the rebellion inevitably caused by the state of mind of the woman protagonist, indicates a process of building a new identity by her redefinition of ?given roles? such as ?motherhood? and ?wife?.