Sosyal çevrenin etkilerinin çocukların suç ve problemli davranışlarıyla ilişkileri
The relationship of social environment?s effects with juvenile delinquency and problem behaviours
- Tez No: 315049
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN İÇLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 318
Özet
Bu araştırmada çocukların aile, akran çevresi, okul ve yerleşim yeri olmak üzere çeşitli sosyal çevrelerde zarar görmeleriyle suça sürüklenmeleri ve problemli davranışlara yönelmeleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Bu ilişki bağlamında çocuk adalet sisteminin yapısı ve işleyişiyle ilgili düzenleme ve eksiklikler de ele alınmıştır.Eğitimevlerindeki hükümlü çocuklarla yoksulluk çeken, okulu bırakmış, çalışmış ve sokakta yaşamış olan ve Ankara, İzmir, Kocaeli, Elazığ ve Diyarbakır'da bulunan çocuklardan oluşan 240 kişilik bir örneklem grubuna anket uygulanmıştır.Sonuçlar suç ve problemli davranışlar arasında anlamlı ilişkiler bulunduğunu, ailenin ihmalinin, erken yaşlarda çalışmaya başlama, sokakta yaşama ve madde kullanmanın suç ve problemli davranışlara yönelmeleriyle önemli ilişkilerinin olduğunu ortaya koymuştur. Akran çevresiyle ilgili sonuçlar, çocukların arkadaş çevresiyle benzer suç ve problemli davranışlara sahip olduklarını göstermektedir. Okul çevresinde şiddete maruz kalma ise suçla değil problemli davranışlarla ilişkilidir. Yerleşim yerinde suça ve şiddete maruz kalmanın suç ya da problemli davranışlarla önemli bir ilişkisi bulunamamıştır. Çocukların suça sürüklenmesinde aile başat rol oynarken problemli davranışlar göstermesinde aile, akranlar ve okulda zarar görmesi rol oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this research, the relationship between victimization of the children in social environments such as family, peer group, school and neighborhood and their participation in problem behaviours and crime have been investigated. The regulations of juvenile justice system within the context of this relationship has also been examined.A questionnaire has been applied among 240 children in reformatory facilities and centers for children at risk in Ankara, İzmir, Elazığ and Diyarbakır cities.Results show that there is a significant relationship between delinquency and problem behaviours. Family neglect, working at early ages, living on the streets and substance abuse have a significant relationship with problem behaviours and delinquency. Results related to peer group indicate that children have similar types of problem behaviours and delinquent behaviours with peers?. School violence victimization is related to problem behaviours but not related to delinquency. Victimization of neigborhood crimes and violence is not related to problem behaviours or delinquency. While family factors have a primary role in children?s participation in delinquency; family, peers and school environment all have effects on problem behaviours.