Kadınların yaş dönemlerine göre suça maruz kalma korkusu: Ankara örneklemi
Women's fear of exposure to crime according to the age period: The sample of Ankara
  1. Tez No: 713574
  2. Yazar: ÖZGE GÜLVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOLUNAY ŞENOL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 261
Özet
Bu çalışma, kadınların suça maruz kalma korkusunun bireysel ve toplumsal nedenlerini, suça maruz kalma korkularının sosyal psikolojik etkilerini, bunun gündelik pratiklerine nasıl yansıdığını anlamak amacıyla yapılmıştır. Araştırmada karma yöntem paradigması kullanılmıştır. Ankara'da yaşayan 1090 kadına anket uygulanmış; 23 kadınla yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın nicel verileri, SPSS 24 ile analiz edilmiş; nitel veriler ise kategorileştirilerek sunulmuştur. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre kadınların suça maruz kalma korkusunun yaş faktörüyle önemli bir ilişkisinin olduğu; yaş arttıkça suça maruz kalma korkusunun azaldığı anlaşılmıştır. Mağduriyet geçmişi olan kadınların suça maruz kalma korkularının, mağduriyet geçmişi olmayan kadınlara kıyasla daha fazla olduğu görülmüştür. Mağduriyet geçmişinin olup olmaması fark etmeksizin, kadınların mağdur olmaktan en çok korku duydukları suç türleri; cinsel dokunulmazlığa ve vücut dokunulmazlığına karşı işlenen suçlardır. Mağdur kadınlar arasında, söz konusu suçlara maruz kalmaktan korku duyanlar, mağduriyet bildirmeyen kadınlara göre daha fazladır. Kadınlar, öz mağduriyet korkusu duydukları kadar, sevdikleri insanların suça maruz kalma ihtimallerine ilişkin korku da duymaktadırlar. Anne olan kadınların, çocuklarının suça maruz kalabilme ihtimallerine ilişkin korku duygularının, yani alturistik korkularının, öz mağduriyet korkusunun önüne geçtiği anlaşılmaktadır. Kadınların çoğunun, suçlardan korunabilmek amacıyla çeşitli korunma davranışları geliştirdikleri, kendilerini buna mecbur hissettikleri ve dolayısıyla gündelik yaşam pratiklerinin sekteye uğradığı anlaşılmaktadır. Aile bireylerinin dikkatli olmaları gerektiği yönünde uyarılarının ya da yakın çevrenin suçlarla ilgili değerlendirmelerinin, kadınların suça maruz kalma korkularını çoğunlukla etkilediği görülmektedir. Suça maruz kalma korkusunu artırması ve bu korkunun yayılımına neden olması bakımından en önemli faktörlerden biri de medyadır. Kadınların çoğu, medyada yer alan suçlarla ilgili haberlerden olumsuz yönde etkilenmektedir. Tüm bu bulgular ekseninde, kadınların suça maruz kalma korkusu sorunsalının en çok da genç kadınlar için sancılı olduğu anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to understand the individual and social causes of women's fear of being exposed to crime, the social-psychological effects of their fear of being exposed to crime, and how this is reflected in their everyday practices. A mixed-method paradigm was used in the study. A survey was applied to 1090 women living in Ankara; Semi-structured interviews were conducted with 23 women. The quantitative data of the study were analyzed with SPSS 24; qualitative data were presented by categorizing them. According to the findings obtained from the study, it was found that the fear of being exposed to crime among women was significantly related to the age factor; It has been understood that as the age increases, the fear of being exposed to crime decreases. It has been observed that women with a history of victimization have a higher fear of being exposed to crime than women without a history of victimization. Regardless of whether they have a victim history or not, the types of crimes that women are most afraid of being victimized; crimes against sexual and bodily immunity. Among the victims, those who fear being exposed to the crimes in question are more common than the women who do not report victimization. As much as they fear self-victimization, women also fear the possibility of their loved ones being exposed to crime. It is understood that the fear of women who become mothers about the possibility of their children being exposed to crime, that is, their altruistic fear, precedes the fear of self-victimization. It is understood that most women develop various protective behaviors to be protected from crimes, they feel compelled to do so, and therefore their daily life practices are interrupted. It is seen that the warnings of family members that they should be careful or the evaluations of the close circles about crimes mostly affect the fear of being exposed to crime. One of the most important factors in increasing the fear of being exposed to crime and causing the spread of this fear is the media. Most of the women are negatively affected by the news about crimes in the media. In the axis of all these findings, it is understood that the problem of women's fear of being exposed to crime is most painful for young women.