Okuma becerisinin kazanılmasında görsel algısal gelişimin rolü
- Tez No: 31505
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL GÜNEYSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
57 ÖZET Bu araştırma, ilkokul birinci sınıfa devam eden öğrencilerde okuma becerisinin kazanılmasında görsel algı gelişiminin etkisini incelemek özere planlanmıştır. İlkokul birinci sınıfa devam eden öğrenciler arasından ikinci dönemde bulunmasına rağmen okumayı sökememiş öğrencilerden 30'u denek grubunu, aynı sınıflara devam eden okumayı sökmüş öğrencilerden 30'u da kontrol grubunu oluşturmak üzere toplam 60 birinci sınıf öğrencisi araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Veri toplamada öğrencilerin okuma düzeylerin tespit etmek için kabaca bir değerlendirme yolu olan“okuma hızı”nın değerlendirilmesi yoluna gidilmiştir. Örneklemi oluşturan öğrencilerin zeka düzeylerini tespit etmek için de WISC-R zeka testi kullanılmıştır. Görsel algı gelişimini değerlendirmek üzere Frostig gelişimsel görsel algı testi, Bender-Gestalt görsel motor test, Gessel figürleri kullanılmıştır. Öğrencilerin sınıf içi davranış özelliklerin değerlendirmek için de Öğrenci Davranışını Değerlendirme ölçeği kullanılmıştır. Toplanan verilerin analizi Farkların Anlamlılığı (t testi), Ki-kare Bağımsızlık testi ve Çok Değişkenli Hipotez testi ile değerlendirilerek sonuçlar yorumlanmıştır. Araştırma sonucu elde edilen bulgulara göre okuma becerisinin kazanılmasında görsel algı gelişiminin etkili oluduğu bulunmuştur. Araştırma sonuçları değerlendirilerek, ailelerin ve eğitimle ilgili öğretmen ve uzmanların okumayı öğrenmekte güçlük çeken çocuklarla karşılaştıklarında, çocuğu kabaca değerlendirdikten sonra hak etmediği bir şekilde etiketlemek yerine, sorunun okuma süreciyle ilgili psikolojik süreçlerden de kaynaklanabileceğinin farkında olması gereğini vurgulamıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study has been planned to examine the effect of visual perception development in acquiring reading skills for the first year in primary school. Experimental group includes 30 first year primary school students who are though they are in the second semester, unable to read and the control group includes 30 students, who are able to read, attending the same class. Thus, total 60 students constitute the subjects of the study. To collect data, the evaluation of“reading pace”which is a rough evalution, has been considered in order to identify the students reading ability levels. WISC-R intelligence test has been used to measure the intellegence levels of the students within the subject group. To assess the development of visual perception Frostig developmentel visual perception test, Bender-Gestalt visual motor test and Gessel figures have been used. Students Behaviour Rating Scale has been exploited so as to assess the students in-class behaviours. The results have been interpreted by analying the data obtaired using a t-test (the significance of the difference), a Qie-square Independence test and a Multi- variabled Hypottesis test. According to the findings obtained at the end of the study it was found out that the development of visual perception has an impact on acquiring reading skills. Evaluating the reserach findings, it is found out that the problem can base on the psychological process of reading and and this must taken in to consideration when the parents, teachers and specialist meet with children having learning difficulties before rouhly evaluating them and then labelling him that he does not deserve.