EFL learners' morphological, phonological, orthographic awareness and their success in reading comprehension
EFL öğrencilerinin morfolojik, fonolojik, ortografik farkındalıkları ve okuduğunu anlamadaki başarıları
- Tez No: 782172
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Yabancı dil öğretiminde önemli olduğu düşünülen ve öğretim aşamasında geniş zaman ayrılan okuma becerisi, iki algılayıcı becerinin (dinleme ve okuma) daha kolay olanı olarak kabul edilmektedir. Bununla birlikte, iki beceriyi öğretmek için ayrılan zaman karşılaştırıldığında bu tam olarak doğru olmayabilir. Genel olarak okumadaki başarı, dil öğrenenlerin okuduğunu anlama üzerinde etkisi olabilecek diğer olası faktörler göz ardı edilerek, çoğunlukla hedef dilde geniş bir kelime bilgisi seviyesiyle ilişkilendirilir. Çok sayıda araştırma, bir çocuğun fonolojik farkındalığı ile okuma yeteneği arasında güçlü bir bağ olduğunu ve bu farkındalığın bu ilişkinin temelini vurguladığını göstermiştir (Calfee et al., 1973; Cossue et al., 1988; Juel et al., 1986; Liu, 2014; Stahl & Murray, 1994; Yeung et al., 2013; Yopp, 1988). Bu bağlamda, kelimelerin yazılışları ile okuma becerisinin kazanılmasındaki kritik becerilerden biri olan ve hece, hece başlangıcı, kafiye ile sesbirim düzeyinde kelime içi konuşma bölümlerinin farkındalığı olarak tanımlanan fonolojik farkındalık (Treiman, 1991) ve“bir öğrencinin morfolojik yapıyı kavrayışını (örneğin, biçimbirimlerin kelimelerle birleştiği yollar) ve bu bilgiyi morfolojik işlem sırasında görsel kelime tanımada kullanma yeteneği”olarak ifade edilen (Koda, 2000: s. 299) morfolojik farkındalığın dil öğrenenlerin okuduğunu anlama üzerindeki etkilerine odaklanan çok sayıda araştırma yapılmıştır. Alanyazında fonolojik, morfolojik, fonemik farkındalık, ortografik işleme, yazım, kelime dağarcığı vb. faktörlerin, yabancı dilde okuma becerisi üzerindeki etkilerini inceleyen araştırmalar bulunmaktadır. Bununla birlikte, alanyazında İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen Türk öğrenenlerin morfolojik, fonolojik, ortografik farkındalık düzeyleri ile okuduğunu anlama düzeyleri arasındaki ilişkiyi araştırmak için yürütülmüş çok az sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu ilişkisel ve betimsel araştırma, Türkiye'de bir devlet üniversitesinde hazırlık sınıfında okuyan İngilizce öğrenenlerin farklı farkındalık türleri ve okuduğunu anlama arasındaki ilişkileri ayrı ayrı ve bütünsel olarak incelemeyi amaçlamıştır. İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenenlerin fonolojik, morfolojik ortografik farkındalığı ve okuduğunu anlama arasındaki ilişki“İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenenlerin öğrencilerinin morfoloji, fonoloji ve imla konusundaki farkındalık düzeylerinin okuduğunu anlama becerileri üzerindeki etkisi nedir?”araştırma sorusuna dayalı olarak araştırılmıştır. Araştırmanın kavramsal çerçeve bölümünde okuma becerisinin dildeki yeri ve öğrencileri bilgiyi işlemesi açıklanmaktadır. Bu konudan hareketle okuma sürecinin doğası, okuma becerisinin kazanılması, okuma becerisindeki farklılıklar, okumanın amaçları, okuma türleri, metin-okuyucu ilişkisi ve okuma süreçleri alt başlıklar halinde cümlede geçiş sırasına göre ele alınmıştır. Daha sonra bu bölümde okumanın bileşenleri ile ilgili sırasıyla kod çözme, kelime tanıma, dilsel anlama (Yabancı dil kelime bilgisi ve yabancı dil gramer bilgisi), dilsel farkındalık (morfolojik, fonolojik, fonemik, ortografik farkındalık) terimlerin tanımları ve açıklamaları verilmiştir. Son olarak kavramsal çerçeve bölümünde araştırmanın konusu ile ilgili daha önceden yürütülmüş alanyazındaki çalışmalar kronolojik olarak sıralanmaktadır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. İki ve daha çok sayıdaki değişken arasında birlikte değişimin varlığını belirlemeyi amaçlayan tarama yaklaşımı olan ilişkisel tarama modelinde, değişkenlerin birlikte değişip değişmediği; değişme varsa bunun nasıl olduğu saptanmaya çalışılmıştır. Araştırmanın örneklemini, YÖK'e bağlı bir devlet üniversitesinde öğrenim gören 40 İngilizce hazırlık sınıfı öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırma örnekleminin oluşturulmasında, amaçlı örneklem yöntemi kullanılmıştır. Fırat Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu'nda yapılan Yeterlik Sınavı'nın okuma becerisi ile ilgili bölümleri, Fonolojik Farkındalık Testi, Morfolojik Farkındalık Testi, Fonolojik Opaklık (Geçirimsizlik) Testi, Ortografik Seçim Görevi ve Yarı Yapılandırılmış görüşmeler içeren bir dizi araçla veri toplamak için karma yöntem araştırma tasarımı benimsenmiştir. Katılımcıların testlerden aldıkları puanlara göre, testlerin bulgu ve sonuçları sunulmuş ve açıklanmış, değişkenler arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmak ve böylece farkındalık türlerinin okuduğunu anlama üzerindeki etkilerini açıklamak için istatistiksel ve tematik analizler yapılmıştır. Araştırmada kullanılan veri toplama araçlarından bu çalışmanın araştırmacısı tarafından hazırlanan/uyarlanan Fonolojik Opaklık (Geçirimsizlik) Testi, Ortografik Seçim Görevi ve Yarı Yapılandırılmış Görüşmeler veri toplama araçlarının güvenirliğini tespit etmek amacıyla pilot çalışma uygulaması gerçekleştirilmiştir. Her iki testide 26 Nisan 2021 ile 2 Mayıs 2021 tarihleri arasında öğrencilerin erişimine açık olan süreli bir sınav olarak uygulamanın yapıldığı kamu üniversitesinin uzaktan eğitim sistemine kaydedilmiştir. İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden on birinci-sınıf öğrencisi ile gerçekleştirilen uygulama sonrası hazırlanan testlerin Cronbach's Alfa değerleri α= .63 ve .68 olarak bulunmuştur. Yarı yapılandırılmış görüşme soruları ise Whatsapp uygulaması üzerinden öğrencilere ulaştırılıp öğrencilerden gelen cevaplar anlaşılırlığı kontrol edilmiştir. Veri toplama sürecinde ise öncelikle araştırmadaki çalışma grubu 2021-2022 Güz Dönemi başında 20 Eylül 2021 tarihinde Fırat Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulunda uygulanan muafiyet sınavına girmiştir. Bu muafiyet sınavının okuduğunu anlama ile ilgili olan cümle tamamlama, paragraf tamamlama, paragraflardaki ilgisiz cümleyi belirleme, soruları çıkarım yaparak cevaplama ve verilen paragraflara göre ana fikir veya detay bulma gibi soruları değerlendirilerek incelemeye dâhil edilmiştir. Araştırma süreci başlamadan önce araştırmanın konusu, araştırmada kullanılacak yöntem/teknikler ve veri toplama araçları İstanbul Medeniyet Üniversitesi etik kurulu tarafından onaylanmıştır. Bunun sonucunda tüm farkındalık testleri ve yarı yapılandırılmış görüşmeler dâhil olmak üzere çalışmaya gönüllü olarak katıldıklarını gösteren aydınlatılmış onam formunu imzalamaları istenmiştir. 2021-2022 Güz Dönemi'nde pandemi nedeniyle öğrencilerin tamamını okulda bulmak mümkün olmadığından Morfolojik Farkındalık Testi (MAT), Fonolojik Farkındalık Testi (PAT), Fonolojik Opaklık Testi ve Ortografik Seçim Görevi araştırmacı tarafından farklı haftalarda (18-22 Ekim, 1-5 Kasım ve 15-19 Kasım 2012) uygulanmıştır. Testlerin uygulanması 16 dakika, 13 dakika, 4 dakika ve 60 saniye ile tüm testler için yönergelere harcanan 10 dakikalık süre yani tüm testler için yaklaşık 45 dakika sürmüştür. Yarı yapılandırılmış görüşmeler ise Kovid-19 vakaları ve karantina nedeniyle bazı öğrencilerin veya tüm sınıfın okula gelmemesi nedeniyle 3-14 Ocak 2022 tarihleri arasında, nicel veriler toplandıktan birkaç ay sonra yapılmıştır. Araştırmada kullanılan testlerin sonuçları bağımlı ve bağımsız değişkenler için Morfolojik Farkındalık Testi bölümleri için ayrı ayrı ve bütün olarak tek test, diğer farkındalık testleri için ise tek bir test olarak SPSS 21 programında hesaplanmıştır. Bu çalışmanın bulgular bölümünde, araştırma sorusuna cevap bulmak için katılımcıların testlerden aldıkları puanlar analiz edilmiş ve katılımcıların sahip oldukları eğilimi ve puanlarının nasıl dağıldığını netleştirmek ve göstermek için betimsel istatistikler (ortalama, minimum-maksimum puanlar, standart hata ve standart sapma) içeren raporlar sunulmuştur. Her bir testteki her madde için doğru ve yanlış cevapları tek tek grafikler, histogramlar ve tablolar aracılığıyla gösterecek şekilde madde analizleri yapılmıştır. Katılımcıların verdikleri test puanlarının normal dağılıp dağılmadığı kontrol edildiğinde, okuduğunu anlama testi puanlarının histogram grafiği, çarpıklık ve basıklık değerlerinin analizi ile anormal bir dağılım gösterdiği tespit edilmiştir. Bu bulgudan yola çıkarak Spearman korelasyon ve ki-kare testi analizleri yapılmış ve değişkenler arasındaki ilişki varsa bu ilişkiyi aydınlatmak için tablolar, korelasyon matrisleri ve sözel betimlemeler halinde raporlanmıştır. Bu analizlere ek olarak, katılımcılar tarafından hazırlanan ve yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla elde edilen cevaplar analiz edilmiş ve katılımcıların cevaplarında tematik kodlar aranmıştır. Saldana (2009)'un araştırmacılara kağıt üzerindeki nitel verileri manipüle etme olanağı ve kodların el yazısıyla yazılmasının onların iş üzerinde daha güçlü bir kontrole sahip olmalarını sağladığını belirttiği için, veriler manuel olarak analiz edilmiş ve kodlanmıştır. Braun ve Clarke (2006) tarafından belirtilen aşamalar doğrultusunda, katılımcılardan toplanan veriler, araştırmacı tarafından anlam ve örüntü arayışında aşinalık kazanmak için tekrar tekrar okunmuştur. Daha sonra temel ortak kalıplar, önceden kategorize edilmiş farklı farkındalık türleri için her başlık için bir kağıtta tematik bir haritada listelenmiştir. Sonraki adımda kodlar için daha önce oluşturulmuş haritalar, bunlara yeniden odaklanılarak ve ileriye dönük temaların ve alt temaların sınıflandırılmasıyla sonuca bağlanarak daha geniş ilişkilendirme haritalarına dönüştürülmüştür. Tüm veri alıntıları okunmuş ve tutarlılık içindeki örüntüleri açısından kontrol edilmiştir. Aday temalar gözden geçirilerek araştırmacı için tatmin edici hale geldiğinde, bireysel temaların geçerliliği, veri seti ile ilgili olup olmadıkları gözden geçirilmiştir. Tematik harita başarı düzeyine ulaştığında, temalar örüntülerin tutarlılığına göre, ilgili sınıflandırma ve neden ilginç olduklarına ilişkin açıklamalarla tanımlanmış ve sınırlandırılmıştır. Tematik analizlerin güvenirliği sağlamak için katılımcıların cevapları, Türkiye'de bir devlet üniversitesinde İngilizce okutmanlığı yapan ve doktora derecesine sahip başka bir araştırmacı tarafından incelenmiştir. Bu çalışmanın tartışma ve sonuç bölümünde, uygulanmış olan testlerden elde edilen verilerle ilgili yapılan analizlerin sonuçlarına göre bulguların bir kısmı alanyazındaki çalışmaların sonuçları ile uyumluyken, bulguların çoğu, farkındalığın farklı boyutlarında yapılan bazı araştırmaların sonuçlarıyla zıt düşmekte veya örtüşmemektedir. Katılımcıların Okuduğunu Anlama Puanları ile Fonolojik Farkındalık Düzeyleri arasındaki ilişkiye bakıldığında, sonuçlar okuduğunu anlama ile fonolojik farkındalık arasında anlamsız bir pozitif korelasyon (rho= .11 olduğunu göstermiştir. Fonolojik farkındalığın okuduğunu anlama üzerindeki etkisi veya fonolojik farkındalık ile okuduğunu anlama arasındaki ilişki üzerine yapılan araştırmaların çoğu, iki değişken arasında anlamlı bir ilişki olduğunu, yani fonolojik farkındalığın iyi bir okuduğunu anlamanın çok önemli bir yordayıcısı olduğunu ortaya koymuştur. Fonolojik farkındalık ile okuduğunu anlama arasında güçlü bir ilişki olduğunu ortaya koyan çalışmaların aksine, bu çalışmanın sonuçları, fonolojik farkındalığın okuduğunu anlama için olumlu bir faktör olabileceğini, ancak başarılı bir okuduğunu anlama için önemli bir bileşen olmadığını göstermektedir. Araştırmaların çoğu, iki değişken arasında güçlü bir ilişki olduğunu öne sürse de, bu çalışmanın sonuçları farklılık göstermektedir, çünkü muhtemelen araştırmanın katılımcıları sesbilgisine yeterince odaklanılmamış bir eğitim sürecinden geçmişlerdir veya alışılmış bir dil edinme yolundan ayrılarak, dil öğrenme sürecini tersi yönde deneyimlemişlerdir. Diğer bir deyişle, bir dilin doğal konuşanları gibi dinlemek ve konuşmak yerine, okuma yazma becerileri ile bir dili öğrenmeye başlamak, sesbirimlerine odaklanmalarını engellemiş olabilir ve katılımcılar sesbirimlerine dikkat etmeleri gerekmediğini düşünmüş olabilirler. Katılımcıların morfolojik farkındalık düzeyleri ile okuduğunu anlama puanları arasındaki ilişkiye bakıldığında ise, sonuçlar iki değişken, morfolojik farkındalık ve okuduğunu anlama arasında pozitif ancak anlamlı bir ilişki olmadığını (rho= .27) göstermiştir. Alanyazındaki hemen hemen tüm çalışmaların aksine bu çalışma, değişkenler arasındaki pozitif korelasyona rağmen, morfolojik farkındalığın İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenenlerin okuduğunu anlama üzerinde doğrudan bir etkisinin olmadığını göstermiştir. Katılımcıların Ortografik Seçim Görevi ile ölçülen ortografik farkındalık düzeyleri ile okuduğunu anlama sonuçları temel alınarak yapılan korelasyon analizine göre, iki değişken arasında pozitif korelasyon (rho= .19) vardır. Diğer bir ifadeyle katılımcıların okuduğunu anlama becerileri ile imla farkındalıkları arasında pozitif bir ilişkinin olduğu söylenebilir. Yani, katılımcıların ortografik farkındalıklarının okuduklarını anlamaları üzerinde olumlu etkisi vardır. Araştırmanın sonuç bölümünde ise çalışmanın sonuçları özetlenmiş ve daha sonra aynı konuda gerçekleştirilmesi muhtemel çalışmalar, öğretmenler ve yabancı dil ders kitabı yazarları için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Very few studies have been conducted to investigate the correlation between morphological, phonological, orthographic awareness levels, and reading comprehension of Turkish EFL learners in EFL context. This correlational and descriptive study aimed to respectively and holistically examine the relationships between different types of awareness and reading comprehension of EFL learners in preparatory classes at a state university in Turkey. Mixed methods research design was adopted to gather data from 40 participants through a number of instruments; reading-related parts of the Proficiency Exam administered at Fırat University School of Foreign Languages, Phonological Awareness Test, Morphological Awareness Test, Phonological Opacity Test, Orthographic Choice Task, and Semi-structured interviews. According to the scores of the participants in the tests, findings and results of the tests were presented and described, and consequently, statistical and thematic analyses were made to find out the correlation between the variables and thus to explain the impacts of awareness types on reading comprehension. The results of the analyses showed that there was no significant relationship between morphological, phonological, phonemic awareness and reading comprehension, while there was a low level of positive correlation between orthographic awareness and reading comprehension. This result shows that the type of orthographic awareness in a foreign language has positive effects on reading comprehension.