Ferroelektrik kristallere Fe ve Co iyon implantasyonu ile üretilen magnetoelektrik kompozit yapıların manyetik özellikleri
Magnetic properties of magnetoelectric composite structures produced by Fe and Co ion implantation to ferroelectric crystals
  1. Tez No: 315093
  2. Yazar: ASİYE GONCA ŞALE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAİK MİKAİLZADE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu tez çalışmasında Fe iyonu implante edilmiş SrTiO3 ve Co iyonu implante edilmiş BaTiO3, TlInS2 ve TlGaSe2 kristallerinin manyetik özellikleri incelenmiştir. Fe:SrTiO3 ve Co:BaTiO3 kristallerinin manyetik rezonans ve manyetometre ölçümleri yapılmıştır. Ayrıca Co:TlInS2 ve Co:TlGaSe2 kristallerinin de manyetometre tekniği ile manyetik özelliklerine bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis magnetic properties of Fe implanted SrTiO3 and Co implanted BaTiO3, TlInS2 and TlGaSe2 crystals were investigated. Magnetic resonance and magnetometre measurements of Fe: SrTiO3 and Co: BaTiO3 composite crystals were achieved. Also Co:TlInS2 and Co:TlGaSe2 crystals were measured by magnetometer technique.