Bazı geçiş metallerinin 4(2- piridilazo) rezorsinol ve 1,10-fenantrolin komplekslerinin flekso mürekkeplerinde kullanımlarının araştırılması
The investigation of usage 4(2-pyridylazo) resorcinol, 1,10-phenantroline and some transsitions metals complex in flexo inks
- Tez No: 315127
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EFE N. GENÇOĞLU, YRD. DOÇ. DR. FİLİZ ARIÖZ ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Matbaacılık, Chemistry, Typography
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matbaa Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Flekso baskıda kullanılan mürekkepler boyar madde esaslıdır. Boyar maddeler tarihte ilk olarak doğal maddelerden üretilmiş daha sonra istenilen baskı ve baskı sonrası ihtiyaçları için sentetik türevleri ortaya çıkmıştır. Boyar maddelerin en bilinenlerinden birisi azo boyar maddelerdir. Azo boyar maddeler moleküler özelliklerinden dolayı kromofor gruplar içerir. Azo boyarmaddeler ortaklaşmamış elektronları sayesinde iyi ışık haslığına sahiptir. Yapılan literatür çalışmalarında bu çalışmada kullanılan 1,10-fenantroline ve 4(2-pridilazo) rezorsinol ligantlarının bakır (II), nikel(II), çinko(II) ve kobalt(II) metalleri ile olan komplekslerinin çalışıldığı ancak mürekkep kararlılıklarının incelenmediği görülmüştür. Ayrıca literatürde bilgisine rastlanmayan her iki ligantın demir(III) kompleksleride çalışılmıştır.Bu çalışmada 1,10-fenantrolin ve 4(2-pridilazo) rezorcinolun bakır, demir ve kobalt ile olan metal kompleksleri spektroskopik olarak incelenmiş oluşan ürünler boyar madde olarak kullanılarak alkol çözücülü flekso mürekkepleri üretilmiştir. Bu mürekkeplerle RK Printing Proofer Test baskı cihazı ile baskılar yapılmış elde edilen baskıların ışık haslığı, su, asit, alkali, alkol sülfo, nitro, v.b. dayanımlarına bakılmıştır. Üretilen boyar maddelerden Cu(II)-4(2-Piridilazo)rezorsinol, Fe(III)-4(2-Piridilazo)rezorsinol ve Co(II)-4(2-Piridilazo)rezorsinol komplekslerinin mürekkep yapımına uygun olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Flekso inks are based on dyes. Dyes are firstly produced by natural ingredients but later its synthetic derivates are emerged for quality of printing and after printing. Most known dyes are azo dyestuffs. Azo dyestuffs are good chromophore because of its some molecular features. Azo dyestuffs have good light-fastness with its unpaired electron. 1,10-phenantrolines and 4(2-pyridylazo) resorcinols ligant?s azo dyestuffs were sythesed and groomed their some properties with some transsition metals. But some of theese dyestuffs are not sythessed and resarched to stability of ink.In this study; 1,10-phenantroline?s and 4(2-pyridylazo) resorcinol?s complex are sythess with ıron, cobalt, and copper. Flekso inks are produce with this dye complex. Test printings are made with RK printing Proofer using this inks. Obtained prints acide, base, water, alcohol, sülfo, nitro resistances and light-fastness are determined. It is acquired that these inks are usable in flexo printing.