Lityum doplamalı Galyum topaklarının incelenmesi
A theoretical study of lithium-doped gallium clusters by density functional theory
- Tez No: 315174
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRÜ ŞENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 31
Özet
Bu çalışmada GanLi (n = 1?13) topaklarının geometrik yapıları, kararlılıkları ve elektronik özellikleri Yoğunluk Fonksiyonel Teorisi (DFT) ile incelenmiştir. GanLi (n = 9?13) topakları Gan (n = 9?14) topaklarına göre daha kararlıdır. GanLi (n = 3?13) topaklarının elde edilen en düşük enerjili geometrik yapılarda Li atomu tepe ya da yan pozisyonu tercih etmektedir. İkinci-dereceden enerji farkı, ayrışma enerjisi ve HOMO-LUMO enerji aralık hesaplamalarına göre çalışılan topaklar içerisinde Ga7Li, Ga9Li ve Ga11Li topakları daha kararlıdır. Ga-Li' un ortalama bağ uzunluğu başlangıçta artarken n = 4 den sonra azalma göstermekte ve n = 8 den sonra ise yaklaşık olarak sabit kalmaktadır. Bu ortalama bağ uzunluğunun n = 4 den sonra ki değişimi topaklarda ki yüzey etkisinden kaynaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the geometrical structures, stabilities and electronic properties of GanLi (n = 1?13) clusters were investigated within the density functional theory (DFT). The GanLi (n = 9?13) clusters are more stable then the Gan (n = 9-14) clusters. The lithium atom prefers the apex or side position the lowest energy structure of the GanLi (n = 3?13) clusters. The second-order energy differences, dissociation energy and HOMO-LUMO gaps calculation indicate that the Ga7Li, Ga9Li and Ga11Li clusters are more stable structures in the studied arange. For the average bond length of the Ga-Li, the length increase initially and than decrease from n = 4 and the decreasing is almost constant. The variation of the bond length after n = 4 can be due to the surface effect.