Eti Maden Kırka Bor İşletmesi atıklarından rubidyumun kazanılması
Recovery of rubidium from Eti Mine Kirka Boron Management wastes
- Tez No: 315175
- Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS ERDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Dünyadaki önemli bor yataklarının Türkiye, ABD ve Rusya'da olduğu bilinmektedir. Dünyada toplam 1176 milyon ton B2O3 olup, bu rezervin % 72,2'si Türkiye'dedir. Ülkemizde her yıl bor mineralleri üretimi sırasında 600000 ton atık ortaya çıkmaktadır. Atıkların iyi değerlendirilmesi bir ülkenin gelişmişliğinin göstergesidir. Çalışmanın hedefleri arasında bor endüstri atıklarının oluşturduğu çevre kirliliğinin giderilmesi ve bu atıkların en iyi şekilde değerlendirilmesi vardır. Böylece hem atık durumda bulunan bu potansiyel kaynaklar ülke ekonomisine kazandırılmış olacak hem de çevre kirliliği önlenmiş olacaktır. Etibor Kırka Boraks İşletmesinin üretime başlamasından günümüze kadar 1000000 ton'a yakın tesis atığı gölette toplanmıştır.Rb metali gramla satılmakta ve birim fiyatları metalin saflığına göre değişmektedir. Yüksek fiyatından ve ticari olarak az bulunan metal olmasından dolayı ABD'de yıllık tüketimi 1 metrik tonu nadiren aşmaktadır ve tüm dünyadaki tüketimi belki de bunun iki katıdır. Bor atıklarında 1000 µg/g Rubidyum varlığı çalışmamıza yön göstermiştir. Çalışmamızın amacı Eti Maden Kırka Bor İşletmesi Atıklarından rubidyumun kazanılmasıdır. Rubidyumun bor atıklarından kazanılmasında işe önce rubidyumun çözeltiye geçirilmesiyle başlanmıştır. Bu işlem için eritiş yöntemi uygulanmıştır. Sonraki aşama rubidyumun kazanılmasında engel teşkil eden elementlerin ayrılmasıdır. En son aşamada Rubidyum RbSnCl6 olarak çöktürülüp, tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey, USA and Russia have got the important Boron reserves in the world. Only Turkey has got 72.2 % of this total 1176 million ton B2O3 reserves. Every year, 600000 ton waste occurs during producing of Boron minerals in our country. The good waste parsing indicates of good development level of countries. The preventing of environmental pollution caused by industrial boron wastes and the best waste parsing are in among of the study?s purposes (aims). By this way both potential sources which are in wastes would be regained to national economy and environmental pollution is prevented. Nearly 1000000 ton plant waste is collected at the pool since Etibor Kırka borax plant started production.Rubidium metals are sold by gram and their unit price depends on degree of their purity. Rubidium is uncommon metal and due to high cost, the annual consumption of Rubidium rarely exceeds 1 metric ton at USA. The annual consumption is double the amount of this at all over the world. The presence of 1000 µg/g Rubidium canalizes this study. Rubidium was taken into (carried to) the solution before recovery of Rubidium from Boron wastes. The fusion method is applied for this process. The following process is the separation of hampering elements which prevents the separation of Rubidium. At the final process Rubidium was precipitated as SnCl6 and was identified.