Kütahya çevresi tek yıllık Silene L. (Caryophyllaceae) türleri üzerinde taksonomik, anatomik ve tıbbi araştırmalar
A taxonomic,anatomic and medicinal research on annual Silene L. (Caryophyllaceae) species in Kütahya surrounding
- Tez No: 315185
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN MISIRDALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma Kütahya ve çevresindeki tek yıllık Silene L. türlerini tespit etmek amacıyla 2010-2012 yılları arasında çalışma bölgesinden toplanan örnekler üzerinde yapılmıştır. Yapılan bu araştırmada Silene L. cinsinin tek yıllık türleri belirlenmiş ve bu türlerin morfolojik ve tıbbi özellikleri, kök, gövde ve yaprak anatomisi ile bu türlerin yayılışı hakkında bilgiler verilmiştir. Araştırma sonucunda Kütahya ve çevresinde 4 farklı Silene L. türü tespit edilmiştir. Bunlar; Silene squamigera Boiss. subsp. squamigera, Silene conoidea L., Silene conica L., Silene subconica Friv. türleridir.
Özet (Çeviri)
This study has been done between 2010-2012 with the aim of determining the annual Silene L. species in Kütahya and its surroundings, collected from research field. In this research, of the annual Silene L. species have been determined and the informations associated with the morphological and medicinal features, anatomy of the root, stem and leaf of these species and their distributions have been given. In conclusion, 4 different Silene L. species has been determined in Kütahya and its surroundings. These are; Silene squamigera Boiss. subsp. squamigera, Silene conoidea L., Silene conica L., Silene subconica Friv.