Karbonik anhidraz inhibitörü olarak yeni akridin sülfanamit türevlerinin sentezi ve karakterizasyonları
Synthesis and characterization of novel acridine sulfonamide derivatives as new carbonic anhydrase inhibitors
- Tez No: 315190
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHARREM KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada, potansiyel karbonik anhidraz inhibitörü olabilecek akridin sülfaguanidin türevi bileşikler sentezlenmiştir. Çoklu bileşik reaksiyonu (MCR) olarak bilinen yönteme göre siklohekzan-1,3-dion, çeşitli aromatik aldehit bileşikleri, sülfoguanidin ve DBSA gibi bir faz transfer katalizörü kullanarak su içerisinde oda sıcaklığında gerçekleştirildi. Reaksiyonun ilk basamağında aromatik aldehit ve sikloheksan-1,3-dion bileşikleri arasında bir Aldol kondenzasyonu ve Michael katılması reaksiyonu gereğince oluşan tetraketon bileşiği daha sonra sülfoguanidin bileşiği ile imin reaksiyon mekanizması üzerinden halkalaşma ürünü olan akridin bileşikleri elde edildi. Ham ürünler etanol kullnılarak kristallendirildi. Akridin sülfoguanidin bileşikleri %87-61 aralığında değişen yüksek verimlerle elde edildi. Sentezlenen bileşiklerin yapıları FTIR, 1H-NMR, 13C-NMR (APT) ve kütle spektroskopisi teknikleri kullanılarak aydınlatıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, acridine sulphoguanidine derivate compounds that are potential carbonic anhydraze inhibitory were sythesised. According to the method that is known multi-component reaction (MCR) was occured by using cyclohexane-1,3-dione, various aromatic aldehyde, sulphoguanidine and phase transfer catalyst as DBSA at room tempreture and in water. In the first step of reaction, tetraketone was occured in accordance with aldol condensation and Michael addition reactions betwen aromatic aldehyde and cyclohexane-1,3-dione and after acridine compounds that was formed via imine reaction mechanism with tetraketone and sulphoguanidine as the product of cyclization. Obtained raw products were purified recrystallization with ethanol. Acridine sulphoguanidine compounds were obtained high yield changing in betwen %87-61. The structures of the synthesised compounds were elucidated by FTIR, 1H-NMR, 13C NMR (APT) and mass spectroscopy techniques.