Glokom tedavisinde kullanılan yeni karbonik anhidraz inhibitörleri sentezi
Novel carbonic anhydrase inhibitors for glaucoma therapy
  1. Tez No: 121219
  2. Yazar: MUSTAFA TAŞKESEN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HASAN TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
II ÖZET Yüksek Lisans Tezi GLOKOM TEDAVİSİNDE KULLANILAN YENİ KARBONİK ANHİDRAZ İNHİBİTÖRLERİ SENTEZİ Mustafa TAŞKESEN Harran Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı 2002, Sayfa:63 Bu çalışmanın amacı, glokom tedavisinde kullanılan yeni karbonik anhidraz bileşiklerinin sentezi çalışmasıdır. Bu çalışmada yeni karbonik anhidraz inhibitörleri sentez edilmiştir. Elde edilen bu bileşiklerin sudaki çözünürlüğü, bölme katsayısı (biyo yararlılığı), ve pA'a özellikleri test edilmiştir. Bu bileşiklerin biyolojik aktiviteleri (invilro. invivo çalışmaları) yapılması gerekmektedir. Ayrıca bu çalışmada amitleşme reaksiyonu önce yapılan çalışmalardan farklı reaksiyon şartlan uygulanarak reaksiyon verimi artırılmıştır. Bu çalışmada Asetazolamit başlangıç maddesi olarak kullanılmıştır çünkü bu ilaç 1952 den beri kullanılan potent carbonik anhidraz inhibitörü olarak bilinmektedir. Bundan dolayı bu ilacın başlangıç maddesi olarak kullanılarak türevlerinin yapılmasının daha ideal olacağı düşünülmüştür. Ayrıca bu ilaçların mevcut ilaçlardan daha etkili olacağı ve yan tesirlerinin daha az olacağı ümit edilmektedir. Sentezlenen bu bileşiklerin en azından birinin topikal glokom tedavisi için potent ilaç olacağını ümit etmekteyiz. ANAHTAR KELİMELER: Glokom, Karbonik Anhidraz, Karbonik Anhidraz İnhibitörleri, Asetazolamit.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Master Thesis NOVEL CARBONIC ANHYDRASE INHIBITORS FOR GLAUCOMA THERAPY Mustafa TAŞKESEN Harran University Institute of Natural and Applied Sciences Department of Chemistry 2002, Page: 63 The objective of the research project is the synthesis of novel carbonic anhydrase inhibitors for glaucoma therapy. Novel carbonic anhydrase inhibitors was synthesised in this work The compounds made have been evaluated for water solubility, ether partition coefficient, and pKas. Biological activities (invitro, invivo) of these compounds should be done. In addition, the yield of the amidation reaction of these kind of compounds was improved by using different reaction conditions other than the other studies. Acetazolamide was used as a starting material because it is a known potent carbonic anhydrase inhibitor which has been in use since 1952. It was therefore ideal to use it as a starting material and to synthesise derivatives which would hopefully have good water solubility and carbonic anhydrase inhibitor activity, but would also possess greater lipophilicity and minimal or no side effects. We hope that at least one of these compounds will be a potent agent for topical glaucoma therapy. KEY WORDS: Glaucoma, Carbonic Anhydrase, Carbonic Anhydrase Inhibitors. Acetazolamide