İndüksiyon ile kompozit malzemelerin ısıtılmalarının incelenmesi
Investigation of induction heating of composite materials
  1. Tez No: 315201
  2. Yazar: AYHAN ALINCA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ AKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Kompozit malzemeler ve indüksiyon ile ısıtma her geçen gün önemi artan mühendislik konularıdır. Kompozit malzemelerin üretimi aşamasında ve üretimi sonrasında ısıtmaya ihtiyaç vardır. Isıtma için günümüzde çeşitli ısıtma kaynakları kullanılmaktadır. İndüksiyon ile ısıtma birçok avantajından dolayı endüstride her geçen gün yaygınlaşmaktadır. Bu iki konuda da teknolojik gelişmeler sürekli devam etmektedir.Bu tez toplam altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde teze giriş yapılarak problem tanımlanmış ve konuyla ilgili literatür taraması sunulmuştur. İkinci bölümde ise kompozit malzemelerin tanımı, çeşitleri ve üretim aşamaları gibi konular incelenmiştir. Üçüncü bölümde indüksiyon fırınlarının yapısı, çalışma prensipleri ve özelliklerinden bahsedilmiştir. Dördüncü bölümde ise indüksiyon fırınlarında ısıtmayı sağlayan eddy akım problemi ve elektromanyetik alanın matematiksel modeli incelenmiştir. Beşinci bölüm de Al-Epoxy kompozit malzeme indüksiyon ısıtma sistemi ile modellenmiştir. Modelleme de alüminyum oranı değiştirilerek farklı frekanslarda simülasyon yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Composite materials and induction heating are subjects of engineering and the importance of them has been increasing day by day. The heating is necessary during the production step and after the production. For heating, different heating sources have been used. Induction furnaces become common in industry day by day because of their advantages. Technological development on two subject goes on continuously.This thesis consist of six sections. In the first section, the introduction was given by describing the problem and the literature searching was presented. In the second section, assortments, description and production step of composite materials have been investigated. In the third section, working principle, construction and other properties of induction furnaces have been discussed. In the fourth section, eddy current problem that provides heating in induction furnaces and mathematical model of electromagnetic field have been analysed. In the fifth section, Al-Epoxy composite material is modelled with induction heating system. In modelling, the ratio of aluminum is changed and also the frequency is changed.