Ders çizelgesi problemi için bir bilgisayar yazılım sistemi
A software system for the class scheduling problem
  1. Tez No: 315200
  2. Yazar: AHMET USTA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL KÖYMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Eğitim-Öğretim kurumlarında haftalık ders programlarının oluşturulması; öğretim elemanı görevlendirmelerin yapılması, bölüm dersliklerin programlarının hazırlanması gibi işler, büyük zaman ve emek gerektiren rutin işlemlerdir. Yapılan bu işlemler, sadece tek bir bölüm için değil, fakülte ya da yüksek okulun tüm bölümleri için düşünüldüğünde, istenmeyen ve kaçınılamayan sonuçlarla karşılaşılmaktadır: ?çakışmalar?. Zira bölümlerin kendilerine göre yaptığı planlamalarda, diğer bölümlerin imkânları göz ardı edilebilmekte, bunların çözülebilmesi için ise daha büyük bir dikkat ve çaba gerekmekte ve işlemler böylece uzayıp gitmektedir. Konuya çözüm olarak geliştirilen, tüm bölüm temsilcilerinin katıldığı toplantılar yapılmasıdır ki bu da pek mümkün olamamaktadır.Uzman sistem yaklaşımıyla gerçekleştirilen bu çalışmada yazılımı yapılan ?Ders Çizelge Oluşturma Sistemi? (DCOS) ile sarf edilen tüm çabalar minimuma indirilmektedir. Zira bölüm temsilcilerinin network üzerinde hazırladıkları ortak bir platformda hiçbir ?çakışmayı hesap etmeden, verilerini (ve kısıtlarını) DCOS'a girmeleri kâfi gelmektedir. Program, çakışma olmayacak şekilde, tüm haftalık ders programını hazırlayarak, gerekli dokümanları vermektedir.Bu çalışmada SQL Server ve C#.NET teknolojileri kullanılarak Maltepe Üniversitesi'nin ihtiyaç duyduğu kısıtların kolayca girilebildiği, çözümlerin üretilebildiği, değiştirebildiği ve bilgilerin saklanabildiği, otomatik ders programı hazırlayan bir uygulama geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In educational institutions, some routine tasks such as preparing weekly course schedule, assigning faculty and classes takes a lot of time and effort. When these tasks are considered not only all department in terms of faculty or college, inevitable or undesirable results are faced. Forasmuch as departments do plan according to their needs, they ignore other departments? needs and facilities. In order to solve those problems, it takes more attention and effort. It is not possible to have a meeting of all related administrative staff.In this study, these types of efforts are minimized in this software solution named ?Course Schedule Preparing System? (CSPS) by using expert system approach. It is enough to enter all the data by department representatives without calculating any conflict in to CSPS. The software prepares weekly course schedule without having any conflict and furnishes all necessary documents.In this study, software which prepares automated weekly course Schedule is developed by using SQL Server and C#.NET technologies in order to meet Maltepe University?s needs.