Tekstil endüstrisi ayrılmış atıksularının pilot ölçekli membran sistemi ile arıtımı ve geri kazanımı
Treatment and reuse of segregated textıle wastewater by membrane pılot scale system
  1. Tez No: 315243
  2. Yazar: EREN KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KOYUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Bilimleri ve Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 281
Özet
Bu çalışma kapsamında, tekstil endüstrisi üretim faaliyetleri sonucu oluşan atıksuların arıtılabilirliğinin incelenmesi amacıyla pilot ölçekli bir arıtma tesisi tasarlanmış ve tekstil fabrikasında yerinde uygulama ile arıtılabilirlik çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Nanofiltrasyon (NF-270) ve ters osmoz (RO-XLE) membranları farklı işletme şartlarında (geri devirli kesikli ve geri devirsiz sürekli) işletilmiştir. Geri devirli çalışma şartlarındaki akı düşüşleri, geri devirsiz sürekli şartlardaki işletilmelere göre daha fazla olmuştur. Her iki çalışma şartında da yüksek KOİ, iletkenlik ve renk giderimleri sağlanmıştır. Geri devirli işletme şartlarındaki ortalama akı değeri nanofiltrasyon membranlarında 51.0±17.5 l m-2 h-1 ve ters osmoz membranlarında 27±6.5 l m-2 h-1 olmuştur. Geri devirsiz sürekli işletme şartlarındaki ortalama akı değerleri ise nanofiltrasyon membranlarında 42±6 l m-2 h-1 ve ters osmoz membranlarında 26±3 l m-2 h-1 olarak hesaplanmıştır. Filtrasyon sonuçları göstermektedir ki; kirlilik yükü yüksek boya yıkama atıksuları, membran sistemleri ile etkili bir şekilde arıtılabilmektedir. Elde edilen süzüntü suyu ise tekrardan boya yıkama prosesinde kullanılabilecek kalitede arıtılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the wastewaters of segregated dyewash process in a weaving industry were treated for the decolorization and removal of degradable organics and salts using a pilot-scale membrane system and the filtration parameters of membranes were calculated using the filtration equations. The nanofiltration (NF-270) and reverse osmosis (RO-XLE) membranes were used at different operating modes (batch concentrate-recycle mode and continuous mode without concentrate recycle). The flux decline at batch mode was higher than the continuous mode. High COD, conductivity and color removal efficiencies were achieved at both modes. The average flux values of NF-270 and RO-XLE membranes were 51.0±17.5 l m-2 h-1 and 27±6.5 l m-2 h-1 at batch mode, respectively. The average flux values of membranes at continuous mode were 42±6 l m-2 h-1 at NF-270 membrane and 26±3 l m-2 h-1 at RO-XLE membrane. The filtration results indicated that highly polluted dyeing wastewater could be treated very effectively by mebrane systems and the effluent of membrane process could be reused in the dyewash process.