Türkiye'de yapılan bölünmüş yolların trafik güvenliğine etkisi
The influence of divided highways on traffic safety in Turkey
- Tez No: 315272
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGUN GEDİZLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Trafik, İnşaat Mühendisliği, Traffic, Civil Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ulaştırma Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Son yıllarda, ülkemizde yapılmakta olan ?duble yollar? trafik güvenliğini artırıcı bir çözüm olarak görülmektedir. Oysa bölünmüş karayollarının, öncelikle kapasite yetersizliğini gidermek amacıyla yapılması gerektiği bilinmektedir. Bu çalışmada, çok şeritli bölünmüş karayolu haline getirilmiş bazı yol kesimlerinde; trafik hacminin kapasiteye oranı hesaplanarak, kapasite yetersizliğinin bölünmüş yol yapım gerekçesi olup olamayacağı ve daha sonra da trafik güvenliğini artırma gerekçesi sorgulanmıştır.Trafik güvenliğini artırmak amacıyla yapılan çok şeritli bölünmüş yollarda meydana gelen trafik kazaları ile yol iki şeritli çift yönlü iken meydana gelen trafik kazaları, önce-sonra çalışması ile; kaza sayısı, kaza tekrar oranı ve eşdeğer ağırlık yöntemleri ile karşılaştırılmıştır. İncelenen devlet yollarında, trafik güvenliğini artırma amacının, önemli ölçüde sağlanamadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The multi-lane divided highways which are continuously being constructed in the recent years in our country, are considered as a solution for the improvement of traffic safety. However, it is known that divided highways should be constructed predominantly for the purpose of removal of capacity insufficiency. In this study, first, traffic volume over capacity calculations for two lane two way highways are made in order to find whether insufficiency of capacity can be the rationale for divided highway construction, followed by an investigation of whether it can also be a rationale for the improvement of traffic safety as well.Traffic accidents on multi-lane divided highways constructed for the improvement of traffic safety are compared with the traffic accidents when the highway was two lane, by a study of before and after, with crash frequency, crash rate and equivalent property damage only (crash severity) methods. It is found that the aim of improvement of traffic safety is practically not achieved on the studied seven highway control sections.