Türkiye'deki Bölünmüş Yol Çalışmalarının Değerlendirilmesi
Assessment of Dual Carriageway Works in Turkey
- Tez No: 320652
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YALÇIN ALVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Transportation, Civil Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de yapılmış bölünmüş yol çalışmaları değerlendirilmiştir. İlk aşamada Türkiye'de yer alan 16 karayolu bölgesinde yapılmış bölünmüş yol çalışmaları genel olarak incelenmiştir. Daha sonra detaylı inceleme için Karayolları Genel Müdürlüğü'ne bağlı 7 bölge seçilmiştir. Bu bölgelerdeki bölünmüş yol çalışmaları, 862 kontrol kesim numarası dilimi ile 14738 km'den oluşan devlet yolu ağının tamamında kapasite yetersizliği, uluslararası ve ulusal ağlar açısından değerlendirilmiştir.2004, 2010, 2014 ve 2020 yılları için proje saatlik trafiği ve D hizmet düzeyi için hizmet akım oranı değerlerleri her kontrol kesim numarası dilimi için ayrı ayrı bulunmuştur. Bu veriler ile incelemesi yapılan 7 bölgede yer alan yolların kapasite analizi yapılmıştır. Uluslararası ve ulusal ağda yer alan yolların kontrol kesim numaraları, platform durumları ve uzunlukları tespit edilmiştir. Trafik hacmi açısından bölünmüş yol olması gereken yolların, kaplama sınıflarının ne olması gerektiğinin tespiti için araç sınıfı bazında toplam standart dingil yükü tekerrür sayısı bulunmuştur.Bölünmüş yollara, kapasite yetersizliği sorununu çözme açısından bakıldığında, ihtiyacın çok üstünde yapıldığı görülmüştür. Uluslararası ve ulusal yol ağında yer alan yolların toplam uzunluğunun % 90'ı bölünmüş yola çevrilmiştir. Kaplama sınıfı açısından bakıldığında trafik hacmi açısından bölünmüş yola çevrilmesi gereken yolların tamamı bitümlü sıcak karışım olarak imal edilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis dual carriageway investments in Turkey are assessed. In the first step all the highway regions (16) in Turkey are investigated. 7 regions managed by General Directorate of Highways are determined for further investigation. These regions are İzmir, Kayseri, Samsun, Van, Erzurum, Antalya and Bursa. 862 control segments and the state highway network of 14738 km are examined completely from capacity restraint, international and national network perspectives.Hourly traffic volume and flow rates for level of service D are found for each control segment for the years 2004, 2010, 2014 and 2020. With these data capacity analyisis were done for these seven highway regions. Control segment numbers, platform configuration and length of national and international highway network in Turkey are identified. To determine the pavement type of roads required to be dual carriageway considering the traffic volume, frequency of the axle load based on the vehicle type is found.The results showed that the existing dual carriageways are overly constructed to solve the capacity problem. 90% of the national and international highway network in Turkey are transformed to dual carriageways. Pavement type of all the roads required to be designed as dual carriageways should have been produced of hot bituminous mixture.