Sığırlarda büyümeyi etkileyen bazı çevresel faktörlerden arındırılmamış ve arındırılmış verilerde korelasyonlar
Correlations between actual and corrected growth data in cattle
- Tez No: 31528
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLKADİR AKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu araştırma Holştayn x Güney Anadolu Kırmızısı melezi buzağılarda, doğumdan birinci yıla kadar olan büyüme performansı üzerine çevre faktörlerinin etkilerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma materyalini 167 baş buzağıya ait doğum 1., 3., 6., 9. ve 12. ay canlı ağırlık değerleri oluşturmuştur. Büyümenin çeşitli dönemlerindeki canlı ağırlıklar üzerine cinsiyet, ana yaşı, doğum yılı ve doğum mevsimi faktörlerinin önemli derecede etkili olduğu bulunmuştur. Yapılan Least Squares sonucunda büyümenin çeşitli dönemlerindeki canlı ağırlıklar üzerine çevre faktörlerinin etkileri hesaplanmış ve bu etki payları yardımı ile ferdi canlı ağırlık değerleri standardize edilmiştir. Daha sonra, düzeltilmemiş ve düzeltilmiş verilerde, canlı ağırlıklar arasındaki ilişki düzeyleri incelenmiştir. Korelasyon analizi sonucunda, hem düzeltilmemiş hemde düzeltilmiş verilerde, doğum ağırlığı ile 1., 3., 6., 9., ve 12.ay ağırlıkları arasındaki korelasyonlar pozitif ve yüksek olurken, birbirine yakın ve komşu ağırlıklar arasındaki korelasyonlar pozitif ve daha yüksek bulunmuştur. İncelenen dönemde korelasyon katsayıları ise 0.276 ile 0.881 düzeyleri arasında değişmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the effects of environmental factors on growth performances of Holstein x Southern Anatolian Red crossbreds from birth to öne year of age. A total of 167 crossbred animals constituted the materials of this study. The live weights of the animals were taken at blrth on 1., 3., 6., 9. and 12. months of age. in several periods of growth, it was found that the effects of sex/ age of dam and the season of birth on llve weight were significant at sıx measurement periods. The effects of some of the environmental factors on the live weight at different measurement periods were estimated by the method of least sguare analysis and the respective standardizations were made on the actual data. The relations between actual and standardized data wereit was found that the correlations between actual and standardized data were high, f rom 0.276 to 0.881, ali the maeasurement periods.