Köpeklerde kornea yaralarının onarımında organik doku yapıştırıcısı fibrin adezivin etkileri üzerinde araştırmalar
Effects of fibrin adhesive (organic tissue sealant) in corneal wounds of dogs
- Tez No: 31527
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK AKIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
131 ÖZET Herbiri dört deneme köpeğinden oluşan 4 deneme gru bu ve toplam 16 deneme köpeğinde oluşturulan değişik boyutta ki kornea yaralarında, sag kornealara organik doku yapıştırı cısı Fibrin Adeziv(FA), sol kornealara karşılaştırma amacıyla konjunktival flap, 9/0 naylon iplikle dikiş, yumuşak kontakt lens ve tarsorafi uygulamaları yapıldı. Olgular postoperatif 2 ay süre ile klinik olarak izlendi ve histopatolojik olarak değerlendirildi. 1. deneme grubunda, konjunktival flap altı korneal limbusta 5 mm'lik perfore yara oluşturuldu. Oluşturulan de- fektlere sag kornealarda(l,2,3,4 nolu olgular) 0,02-0,05 mi FA, sol kornealarda 1 ve 2 nolu olgularda 9/0 naylon iplikle dikiş, 3 ve 4 nolu olgularda konjunktival flap uygulandı. Bu grupta 5 mm'lik defekti kapatan minimum FA dozu(efektif doz) 0,02 mi olarak saptandı. 2. deneme grubunda, kornea sentralinde 2 mm çaplı trefin ile perfore yara oluşturuldu. Oluşturulan defektlere sag kornealarda (5, 6, 7, 8 nolu olgular) 0,02 mi FA, sol kornea larda 5 ve 6 nolu olgularda yumuşak kontakt lens, 7 ve 8 nolu olgularda tarsorafi uygulamaları yapıldı. 3. deneme grubunda, kornea sentral inden geçen 7 mm lik perfore kornea yaraları oluşturuldu. Oluşturulan defekt lere sag kornealarda(9,10,ll,12 nolu olgular) 0,03 mi FA, sol kornealarda 9 ve 10 nolu olgularda 9/0 naylon iplikle dikiş, 11 nolu olguda yumuşak kontakt lens ve 12 nolu olguda tarso-132 raf i uygulandı. 4. deneme grubunda, kornea sentral inden geçen 11 mm lik perfore kornea yaraları oluşturuldu. Oluşturulan defekt- lere sag kornealarda (13, 14, 15, 16 nolu olgular) 0,04 mi FA, sol kornealarda 13 ve 14 nolu olgularda 9/0 naylon iplikle dikiş, 15 nolu olguda yumuşak kontakt lens ve 16 nolu olguda tarsorafi uygulaması yapıldı. Postoperatif dönem klinik bulgu ve histopatolojik değerlendirilmeler sonunda, köpek korneası limbus ve sentra- 1 indeki yaraların onarımında FA uygulanan tüm olgular ve tar sorafi uygulanan 7,8,12,16 nolu olgular iyileşti. Bu uygula malardaki başarı oranı %100, dikiş uygulamalarında %83, lens uygulamalarında %75, konjunktival flap uygulamalarında başarı oranı % 50 olarak saptandı. Sonuç olarak, köpek kornea yaralarının sağaltımında organik doku yapıştırıcısı Fibrin Adeziv'in kullanılması pra tik ve bilimsel açıdan önerilebilir bulundu.
Özet (Çeviri)
133 SUMMARY Effects of Fibrin Adhesive (Organic Tissue Sealant) in Corneal Wounds of Dogs. 16 dogs with different breed, age, sex, weight were divided into 4 groups and different size of corneal wounds were performed in each one eye respectively. Tarsorraphy, smooth contact lens, conjunctival flap, 9/0 nylon suture was applied in order to compare. 2 months of postoperative cli nical examinations and necropsies (histopathological) were encountered. 5mm width perforated wounds under conjunctival flaps in corneal limbus were performed. Deffects in the right eye (cases 1,2,3,4) Fibrin Adhesive(FA) 0,02-0, 05ml was applied. In cases 1, 2 nylon sutures with 9/0 nylon and cases 3, 4 in the left eye had conjunctival flaps. In this group minimal FA dosage (effective) was determined as 0,02ml in 5mm areas. Perforated wounds with 2mm diameter was performed with trephine in the center of cornea. In the right corneal def fects (cases 5,6,7,8) 0,02ml of FA, in cases 5, 6 smooth contact lens and tarsorraphy was performed in cases 7, 8. Perforated wounds (7mm) with were performed in the center of cornea. In the right corneal def fects (case no. 9, 10, 11, 12) 0,03ml of FA. In the left corneas in case no. 9, 10, 9/0 nylon sutures and tarsorraphy was applied. Case no. ll*-* had smooth contact lens and case no. 12tn only had tarsorraphy.134 Perforated wounds (11mm) with were performed in the center of cornea. In the right corneal def fects( cases 13,14, 15,16) 0,04ml of FA. In the left corneas in cases 13, 14, 9/0 nylon sutures and tarsorraphy was applied. Case no. 15tn had smooth contact lens and case no. 16**» only had tarsorrap hy. In the wounds which were performed in the limbus and central of cornea cases which had received FA and tarsorraphy (7,8,12,16) were healed and histopathologic examinations with postoperative clinical observations were done success rate was determined as 100%, in suture applications 83%, in lens 75%, conjunctival flap 50%; respectively. Organic tissue sealant FA was found to be practical in the corneal wounds of dogs.