Eğitsel eğilim ve beklentiler doğrultusunda İTÜ yapı işletmesi lisansüstü programına revizyon önerisi
Proposal of revision to current İTU construction management postgraduate programme toward educational trend and expectations
  1. Tez No: 315313
  2. Yazar: ERDİ AKBAYRAK
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. DR. MURAT KURUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Özellikle 19.yy başlarından itibaren gelişen teknoloji, artan rekabet ortamı, bilgi düzeyi ve uygulama olanakları insan hayatına tesir etmiştir. Bu tesir sonucu meslek dalları kendi içinde bazı uzmanlık alanları ve alt dallar türetmiştir. Günümüzde gelişen teknolojiyle birlikte artan rekabet ortamı diğer meslek dallarında da olduğu gibi inşaat mühendisliğini etkilemiştir. Bu nedenle inşaat mühendisliği genel bir meslek grubu olmaktan çıkıp bünyesi içinde hidrolik, yapı, geoteknik, malzeme, mekanik ve yapı işletmesi gibi dalları türetmiştir. Bu tez çalışmasında diğerlerine nazaran daha az teknik konu içeren yapı işletmesi dalının eğitim beklentileri doğrultusunda bir analizi yapılmıştır.Yapı işletmesi yukarıda da bahsedildiği üzere inşaat mühendisliğinin bir alt dalı olup gelişmeye oldukça açık bir bölümdür. Bu çalışmada yapı işletmesi yüksek lisans eğitimi kapsamında bir prototip eğitim programı oluşturulmaya çalışılmıştır. Ayrıca Türkiye'de eğitim veren İTÜ Yapı İşletmesi Yüksek Lisans Programı bu prototip model ile karşılaştırılarak, programa dair bazı revizyon önerilerinde bulunulmuştur.Tez çalışması kapsamında araştırma yöntemi olarak genelde iki teknik kullanılmıştır. Bu araştırma ve veri toplama teknikleri tarama yöntemi ve anket yöntemi olarak belirlenmiştir. Uluslararası yapı işletmesi eğitim programları ile ilgili bilgilere tarama yöntemi kullanılarak ulaşılmış olup, şu anda öğrenim gören öğrencilerin istek ve beklentilerine ise anket yöntemi kullanılarak ulaşılmıştır. Çalışmanın genel iskeleti bu tekniklerin kullanılması doğrultusunda oluşturulmuştur.Bu tez çalışmasının genel amacı uluslararası yapı işletmesi yüksek lisans programlarını inceleyerek, tanıtarak ve aralarında karşılaştırma yaparak, mevcut İTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü İnşaat Mühendisliği Anabilim Dalı Yapı İşletmesi yüksek lisans programının geliştirilmesini sağlamaktır. Bu gaye doğrultusunda bir prototip eğitim programı oluşturulmuştur. Ayrıca prototip yüksek lisans programı oluşturulurken, toplumsal kültürün eğitim programlarında yarattığı etki de göz önünde bulundurulmuştur.Tez çalışmasının ilk bölümünde inşaat mühendisliği ve yapı işletmesi dalları hakkında bilgilere yer verilmiş olup, çalışma süresince gerçekleştirilecek araştırma ve yorumlamalarla ilgili bilgiler verilmiştir.Çalışmanın ikinci bölümünde uluslararası alanda etkin ve öğrenim veren 40 adet yapı işletmesi yüksek lisans programı mercek altına alınmıştır. Yüksek lisans programları incelenmiş, programlar arası karşılaştırmalar yapılmış ve tanıtılmıştır. Programlar arası karşılaştırmalar ve detaylı analizler sonucu ortalama ve ağırlıklı değerler yardımıyla bir standart yakalanmaya çalışılmıştır. Çıkan bu eğitim programı standardı oluşturulacak olan yapı işletmesi yüksek lisans eğitim programı prototipi önerisi için kaynak teşkil edecektir. Programlar arası karşılaştırmalar yapılırken, program isimleri, bulundukları ülkeler, amaçları, öğrenci kabul koşulları, işleyişleri, eğitim süresince yer alan ders alanları ve adları, kredi, not ve ders işleyiş sistemleri, eğitim süreleri, bitirme çalışması tipleri, görevli akademisyen sayıları ve yerel-uluslararası akreditasyonları ve destekleri göz önünde bulundurulmuştur.Tez çalışmasının üçüncü bölümünde programlar arası gerçekleştirilen mukayese sonucunda elde edilen veriler ışığında yapı işletmesi eğitimi ile ilgili bir prototip program oluşturulmuştur. Bu prototip program tasarlanırken karşılaştırma sonucu bulunan sonuçların aritmetik ortalamaları ve ağırlıklı ortalamaları bulunarak programa entegre edilmiştir. Ancak tasarlanan prototipin Türkiye şartlarına uygunluğunun denetlenmesi için takip eden bölümde anket tekniği kullanılarak bir alan araştırması yapılmıştır.Çalışmanın dördüncü bölümünde İTÜ İnşaat Mühendisliği Lisans Programı, İTÜ Yapı İşletmesi Yüksek Lisans Programı ve yurtdışında yüksek lisans eğitimi gören öğrencilerin tasarlanan prototip program ile ilgili görüşlerine yer verilmiştir. Öğrenci görüşleri ve beklentileri tasarlanan prototip için önemli olduğundan dolayı gerekli revizyon için kaynak olarak kullanılacaktır. Bu amaç doğrultusunda bir anket hazırlanmış olup belirtilen dallarda öğrenim gören öğrencilere sunulmuştur. Bu bölümde anketin nasıl oluşturulduğu, ne amaçla oluşturulduğu ve çıkan cevaplar ele alınmıştır. Çıkan anket sonuçları doğrultusunda prototip program üzerinde revizyon gerçekleştirilmiştir.Tez çalışmasının beşinci bölümünde önceden tasarlanan prototip program üzerinde revizyon yapılmıştır. Düzenlemeler anket sonuçları göz önüne alınarak yapılmıştır. Anket sonuçlarına göre ders alanları ve sayısı, bitirme çalışması tipi ve zorunluluğu konusunda bazı değişikliler yapılmıştır. Bir sonraki bölümde bu değişiklikler sonucu oluşan prototip program hali hazırda eğitim veren İTÜ Yapı İşletmesi Yüksek Lisans Programı ile mukayese edilmiştir.Çalışmanın altıncı bölümünde İTÜ Yapı İşletmesi Yüksek Lisans Programı, hem ilk tasarlanan hem de revize olan prototip yapı işletmesi eğitim programları ile karşılaştırılmıştır. Yapılan karşılaştırmanın amacı İTÜ programı üzerinde bir revizyona gerek olup olmadığını ortaya koymaktır. Bu amaç doğrultusunda gerekli düzenlemeler revize olmuş prototipe göre elde edilmiştir. Eğitim dili, kredi sistemi, ders alanları ve işleyişleri, bitirme çalışması tipi, eğitim süresi, akademisyen sayısı ve akreditasyon konularıyla ilgili İTÜ programının revize edilmesi gerektiği bu bölümde vurgulanıştır.Yedinci bölümde eğitim programlarının tasarımı aşamasında etkileşim içinde bulundukları toplumsal kültür ve ülke coğrafyaları gibi sosyal konular üzerine bir inceleme gerçekleştirilmiştir. Bu bölümde özellikle Sanayi Devrimi'nden sonra toplumsal kültürün gelişimi, eğitim programlarının bu gelişim ile etkileşimi ve ülke coğrafyalarının eğitim programlarına etkisi konuları detaylı analiz edilmiştir. Tasarlanan prototip yüksek lisans programı ile bu sosyal faktörlerin etkileşimi de çalışmanın bu bölümünde incelenmiştir.Tez çalışmasının son ve sekizinci bölümünde araştırma sonucu elde edilen sonuçlara ve önerilere yer verilmiştir. Çıkan sonuçların İTÜ Yapı İşletmesi Yüksek Lisans Programı üzerine etki edeceği anlaşılmıştır. Ayrıca bu sonuçların ilerleyen yıllarda gerçekleştirilecek olan ilgili çalışmalara kaynak teşkil edeceğine inanılmaktadır.Sonuç olarak Türkiye'de yapı işletmesi yüksek lisans programları için bir prototip eğitim programı oluşturulmuştur. İTÜ programının yukarıda da bahsedildiği üzere eğitim dili, ders sayısı ve alanları, akademisyen sayısı, bitirme çalışması tipi değişikliği, eğitim süresi ve akreditasyon konularında revize edilmesi gerekmektedir. Özellikle akreditasyon konusunun Türkiye'de oldukça zayıf olduğu ve bu konunun ivedi bir şekilde geliştirilmesi gerektiği anlaşılmıştır. Kısaca bu çalışma mevcut İTÜ Yapı İşletmesi Yüksek Lisans Programı'nın gelişen ve devinim içinde bulanan dünya ölçütlerine uygun bir şekilde revize edilmesi gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Technological developments, competition, level of knowledge and their execution opportunities affected the human life, especially since the beginning of the nineteenth century. As a result of this, further sub professions and branches of the same expertise derived from the main profession. This is also true for Civil Engineering. This competition resulted in the branching out of Civil Engineering into hydraulics, structure, geotechnics, materials, mechanics and construction management. Besides, eshtetetic requirements were developed wtih civil engineering discipline. So, the curriculum about construction management was shaped according to that conditions. This master's thesis analyzes Construction Management in a scope of educational expectations which includes less technicalities compared to the other branches.Construction Management is open to improvement. A prototype curriculum for Construction Management was created within the scope of the Postgraduate programme. Comparing Istanbul Technical University's current curriculum with my theoretical model and I suggested some improvements. Two research methods were used during this thesis. These are the scanning method and the survey method. Scanning method was to collect information on the international construction management programmes, and the survey method was used to gain data about what the current students seek from such a programme. The overall outline was based on these two techniques.The purpose of this research is to improve the current programme at the Istanbul Technical University by analyzing and introducing the international programmes and comparing them with the one at ITU. In accordance with this goal, a prototypical education model is created keeping in my mind the cultural impacts on such programmes. Education can be counted as a social concept. Also it is in a relationship with social and cultural factors. So these concepts should be considered while designation of a contemporary construction management prototype education system.The first part of this work includes infromation about Civil Engineering and Construction Management and it previews some more information on the comments and on how the research is done. These informations were written according to professional scope of actual constrction engineeering conditions.The second part focuses on forty efficient postgraduate construction management programmes. These programmes are analyzed, introduced and the inter programme comparisons are made. In the end, with the help of the overall and weighted values, a standard was determined. This standard will serve as a source for the new education model. While comparing the programmes, programme names, their countries, their purposes, their admitting of students, their courses, course credits, grade and course systems, periods of study, types of graduation studies, number of faculty members and academicians and lastly their local and international accreditation were bore in mind. This part of the thesis study generated the foundation for the prototype construction management educational system.The third part includes a prototypical programme that is created with the help of the data collected by comparing the programmes mentioned above. The arithmetic and weighted mean(s) that are found as a result of those comparisons are integrated into the programme. In order to determine how it would fit in our country, a field research was done using the survey technique. In this study, while determination of the suitablity of the prototype program to Turkey, some social conditions were considered. In the next parts of this thesis study, this subject would be analyzed in details.The fourth part includes student comments on this prototype. Students were chosen in the different educational levels which are bachelor od science and master of science. The different levels would reflect the expectations and opinions of student seperately. For the revision of the prototype construction management education programme bachelor of science students would be main source. Master of science students? expectations, opinions and comments would shape the prototype for the revision. Because the bachelor of science students' opinions and expectations are very essential in the making of this prototype, they will serve as a source to revise it. In another words, master of science students?s opinions and comments would be used like a checklist about the prototype?s revision. For providing this aim, a survey was created and then presented to targeted students. This part of the thesis deals with the answers. It also presents how and why the survey was created. And in the end, the revision was made in line with the collected answers.The fifth part presents the revision that is made on the prototype with the collected data. The answers to the survey questions shape the changes to the field of study and the number of courses, type(s) of theses and its obligation status. As mentioned above, the revision of the given subjects of the prototype, was made according to bachelor of science civil engineering students. But the master od science level students? comments and ideas are also considered. In fact first created prototype and revised prototype are similar. Some little revisions made the revised prototype contemporary. Because this prototype answers the requirements of the construction management sector in the scope of the educational system. After these, current ITU program should be compared with revised one. So, in this thesis studt the next part compares the current programme at ITU to the new prototype.The sixth part presents a comparison of the current Construction Management programme at ITU with both the original prototype and the revised version of it. The reason for this comparison is to lay out if the current programme at ITU needs revision. In order to reach that goal, necessary adjustments are collected with regard to the revised prototype. How the objectives like course language, the credit system, filed of study and how it is operated, type(s) of theses, period of study, number of faculty and the accreditation at ITU should be revised is emphasized in this part. As mentioned above one of the main goal of this thesis study is developing the ITU Construction Management Program. So some revisions should be made about the given properties of the education programme.The seventh part analyzes the interaction between the educational programmes and the cultural and social aspects of the human life. This part elaborates the social development after the Industrial Revolution, the interaction between education and this revolution, and also the overall influence of geography on education. Industrial Revolution caused lots of effects in human life in general. After Industrial Revolution factories were founded. So the importance of manpower incresed within the improved technological conditions. Also in every branch, number of technical people requirement incresed. Besides, the education level of the people were inadequate. So it can be said that Industrial Revolution affected the educational systems by that way. Growth of insufficiency of education level, mankind thought to make an improvement about education system. After that some changes are made according to needs of human life. That events affected all professions especially civil engineering. As mentioned in the upper parts of this thesis study, civil engineering integrated some sub branches. In this thesis study construction management education ,which is a sub branch of civil engineering education, is revised according to current students? expectations. Edcation is a social concept also. So the education systems are affected by social factors. This part represents the relationship between the designed education model and these social factors are also examined in this part.The eight and last part of this research proposal exhibits the results of the research and presents some suggestions. These results are come out to affect the current programme at ITU. Current ITU programme is insufficient about some educational concepts. These concepts should be revised and the drawbacks of the programme should be removed. Additionally, it is clear that the outcomes of this research will act like a source for further work of research.In conclusion, a new educational prototype is created. The current programme at ITU should be revised when it comes to the objectives that are mentioned above. Especially, the matter of accreditation is found to be very insufficient in Turkey. The programme at ITU is not accredited, and it needs to be improved in an urgent manner. Accreditation problem can be solved with collaborations. Several agreements should be signed with foreign accreditation corporations about construction management education. Briefly, this work shows that the current post-graduate Construction Management Programme at ITU needs to be revised in order to match the universal criteria.