Increasig magnetic dipole moments of young neutron stars: İmplications for pulsar braking indices
Artan manyetik dipol momentlerinin atarca frenleme indisleri üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 315315
  2. Yazar: ABDULLAH GÜNEYDAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAZIM YAVUZ EKŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Astronomy and Space Sciences, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Atarcalar doğumlarına sebep olan süpernova patlamasıyla saçılan maddenin bir bölümünü kütle çekimi sebebiyle kendi üzerine aktarabilir. Bu aktarma atarcanın manyetik alanını yüzeyinin derinliklerine gömüp, binlerce hatta milyonlarca yıl sürecek ve atarcanın dışında manyetik alanın artışı olarak gözlemlenecek manyetik alanın tekrar yüzeye çıkma dönemine sebep olabilir. Bu çalışmada, derine gömülmüş bir manyetik alanın tekrar yüzeye çıkışı için iki ayrı modeli, arkalarındaki fiziksel motivasyonu ve atarca spin mekanizmaları üzerindeki öngörülerini de araştırarak inceledik. Modellerden ilki B1509-58'in spin parametreleri kullanılarak yanlışlandı. İkinci model üzerine olan incelememize, atarcaların P-dP/dt diagramı üzerindeki evrimine yaptığı etkiyi de kattık. Hem yaşı hem de ikinci frenleme indisi bilinen tek atarca olduğu için sadece Yengeç Atarcası'nın model parametreleri tam olarak hesaplanabildi; maksimum manyetik dipol momentinin minimum manyetik dipol momentine oranının 1.31 olduğu görüldü. Model parametrelerini belirlemek için gerekli olan ölçüm sayısından bir eksik ölçüme sahip atarcalar için, bu oranını farklı değerlerde sabitleyip bilinmeyen sayısını 1 azaltmak suretiyle ?'yu hesaplayıp, P-dP/dt diagramı üzerinde her ? değerine karşılık gelen atarca evrimini çizdirdik. Bu atarcalardan sadece ikinci frenleme indisi ölçümü eksik olanları için, maksimum manyetik dipol momentinin minimum manyetik dipol momentine oranı, B0833-45 (Vela) için 4.90, B0540-69 için 1.40, J0537-6910 için 10.5 ve J1846-0258 için 1.83 olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
A nascent neutron star may suffer fallback accretion soon after the proto-neutron star stage. This hypercritical accretion episode can submerge the magnetic field deep in the crust. The diffusion of the magnetic field back to the surface will take hundreds to millions of years depending on the amount of accretion and consequently the depth the field is submerged. The field growth timescale ? of the field will be short if the star had a brief accretion episode and vice verse. We investigate the physical motivation behind two models for the growth of the magnetic dipole moment. We study the implications of these models on pulsar spin parameters (especially on braking index). The former model is ruled out investigating measured spin parameters of B1509-58. The latter model is investigated further with its implications on pulsar evolution on P-dP/dt diagram. If the star has a large kick velocity less amount of fallback accretion will occur. We thus expect that there should be an inverse relation between the transverse velocity and the field growth timescale. Assuming the braking indices less than 3 are due to the growth of the dipole moment we infer the growth time-scale for each pulsar with measured braking indices. We seek for a relation between the measured transverse velocities and the inferred field growth timescales. As Crab has a precisely known age and a measured second deceleration parameter it is possible to determine its magnetic field growth timescale as well as the ratio of maximum and minimum field values. We find that the latter is