Kuzularda büyümeyi etkileyen çevresel faktörlerin kovaryans analizi ile incelenmesi
Studies of some environmental effects on growth in lambs by covariance analysis
- Tez No: 31533
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL AKÇAPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
- 57 - 6. ÖZET Bu araştırma, kuzularda doğum ve süt emme dönemindeki canlı ağırlıklara genotip, cinsiyet, doğum tipi ve ana yaşı faktörlerinin etkisini kovaryans analizi ile incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada, Konya Hayvancılık Merkez Araştırma Enstitüsü Koyunculuk Şubesinde 1991 yılında doğan ve büyütülen 25 baş Hampshire X Merinos F1# 41 baş Alman Siyah Baş X Merinos F1# 95 baş Lincoln X Merinos Fx olmak üzere toplam 161 baş kuzudan elde edilen doğum, 30., 45., 60., 75. ve 90. gün canlı ağırlık değerleri kullanılmıştır. Kuzuların canlı ağırlık değerleri kovaryans analizi ile incelenmiş ve sonuçları karşılaştırmak amacı ile Least- Square analizi de yapılmıştır. Her iki metodla elde edilen analiz sonuçları benzer bulunmuştur. Bu sonuçlara göre doğum tipi incelenen bütün dönemlerde önemli olurken, cinsiyetin etkisi 75. ve 90. günlerde önemli, genotip ve ana yaşının etkisi ise incelenen bütün dönemlerde Önemsiz bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
- 58 - 7. SUMMARY STUDIES OF SOME ENVIRONMENTAL EFFECTS ON GROWTH IN LAMBS BY COVARIANCE ANALYSIS The study was carried out to determine the effects of genotype, sex, type of birth and age of dam on growth during suckling period in lambs by covariance analysis. The data obtained from Department of Sheep at Central Animal Research Institute in Konya. The animal material consisted of 25 Hampshire x Merino Fx, 41 German Black Head x Merino Fx, 95 Lincoln x Merino Fljr totalling 161 lambs which were born and grown in 1991. The body weights of the lambs were taken at birth and 30, 45, 60, 75 and 90 days. The growth data of liveweight were studies by covariance analysis. The Least-Square analysis was also used to make comparasions. Both results from two different analysis were found similar. According to the results, type of birth was important in all periods while sex was effective only at 75 and 90 days. The genotype and age of dam were not significant for growth during the whole suckling period.