Köpeklerde femurun diyafizer maddi kayıplı kırıklarında oto ve allo spongiyöz kemik grefi uygulamaları üzerinde deneysel çalışmalar
  1. Tez No: 31534
  2. Yazar: BURHAN ÖZBA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURHANETTİN OLCAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
60 7. ÖZET Bu deneysel çalışmamızda maddi kayıplı femur kılıklarının oto ve alio spongiyöz kemik grefl kullanılarak sagaltılması amaçlanmıştır. Çalışmamız değişik ırk, cins, yaş ve ağırlıktaki 15 köpek üzerinde gerçekleştirilmiştir. Bu deney köpeklerinden 7 tanesine oto, 8 tanesine de alio spongiyöz kemik grefi uygulanmıştır. Femur'larda elektrikli testere ile yaklaşık 8 mm lik segmental kemik de- fekti oluşturulup, fragmentler nötralizasyon plağı ile sabitleştirildikten sonra bölgeye spongiyöz kemik grefi yerleştirilmiştir. Operasyon sonrası 15, 30, 60, 90 ve 120. günlerde çekilen radyografiler de, kallus oluşumu radyolojik olarak değerlendirildi. Otojen spongiyöz kemik grefi uygulanan kemikteki iyileşmenin, allojen spongiyöz kemik grefine göre daha hızlı olduğu ve daha erken bir kallus oluşumu ile alıcı kemikle kaynaştığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
61 8. SUMMARY Communlted femoral fractures were treated by auto and alio cancellous bone grafts experimentally. Fifteen dogs with different breed, sex, age and weight were operated. Se ven out of fifteen dogs had auto; rest had allogenous cancellous bone grefs. 8 mm segmented bone deffects were performed by electrical saw in teh femoral bones and neutralization plates were placed to the area after the cancel lous bone grafting. Radiologic and clinical evaluation were examined in the 15 th, 30 th, 60 th, 90 th 120 th days Union was examined rapidiy in autogenous cancellous bone grafts with callus rather than allogenous cancellous bone grafts.