Turizm-çevre bağlamında Turizm etkinliklerinin ortaya çıkardığı çevre sorunları ve çözüm önerileri
  1. Tez No: 36225
  2. Yazar: NİHAL VASFİYE TEZSEZENER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. DOĞAN TUNCER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 335
Özet
ÖZET Genel olarak çevre sorunları, bu sorunların ortaya çıkışın da turizmin hızlı gelişiminin rolü ve turizmden kaynaklanan çevre sorunlarının giderilmesine yönelik alınabilecek önlemler bu ça lışmanın konusunu oluşturmaktadır. Son yıllarda bütün dünyada ve özellikle ülkemizde nüfus ar tışı ile birlikte hızlı bir sanayileşme ve kentleşme sürecinin yaşanması, buna bağlı olarak yaşam biçimlerinin şekil değiştirme si, giderek çevre dengesinin bozulmasına sebep olmuştur. Bunun doğal sonucu olarak ortaya çıkan çevre sorunları; ülkelerin doğal hammadde kaynaklarının tahribine veya tükenmesine yol açarak in sanlığın geleceğini tehdit eden boyutlara ulaşmıştır. Tüm ülke insanlarının ortak geleceğini ilgilendiren bu so runların büyüklüğü karşısında hükümetlerin çevre konusuna duyarlı olmamaları düşünülemez. Günümüzde,“Sürdürülebilir Kalkınma”nın ancak doğa ile uyum içerisin de, sağlıklı ve verimli bir çevrede gerçekleştirilebileceğinin bilincine varan ülkeler, kalkınma programlarında çevreye verile bilecek zararları da birlikte değerlendirerek, bu konuda önlem almak ve politika geliştirmek zorunda olduklarını kabul etmeye başlamışlardır. Kentlerin yerleşme yüzeylerini oluşturan iskan, çalışma, sosyal donatı, dinlenme ve bütün bunları birbirine bağlayan308 ulaşım alanları iyi planlanmadıklarında çevre sorunları açısından kaynakların yok olmasına yol açtığı gibi kentlere de olumsuz et kileri olmaktadır. Kentlerin çalışma yüzeyi kapsamında bulunan sanayi ve ulaşım; Çevre Sorunlarının ortaya çıkışının temel nede ni olarak gösterilmekle beraber, çevre kirlenmelerinden en az et kilenen de yine sanayi kuruluşları ile ulaşım sektörüdür. Oysa, konut alanları ile dinlenme alanları içinde önemli bir yeri bulu nan turizm yerleşmeleri çevreyi ve doğayı kirlettikleri ölçüde kendileri de bu kirlenmelerden zarar görmektedir. Gerçekte koruma önlemleri alınmadan turimde aşırı kaynak kullanımı bir takım çevresel sorunları da beraberinde getirmek tedir. Turizmin çevre üzerinde yarattığı olumsuz etkiler aşağıdaki noktalarda toplanabilir. 1- Turizmin yarattığı arazi talebi; verimli alanları turis tik tesis alanlarına dönüştürmekte, doğal ve tarihi sitleri, ka muya ait ormanları yokolma tehlikesi ile karşı karşıya bırakmak tadır. Tarımsal üretim alanlarının azalması toprak sahiplerini entansif tarıma zorlamakta veya arazilerini spekülatörlere satma ları ile sonuçlanmaktadır. Böylelikle turizm hem direkt hem de dolaylı olarak doğal peyzajı tüketmekte, oteller, ikinci konutlar ve turizmle ilgili diğer yan tesisler, yaygın ulaşım ve diğer alt yapı donanımları ile doğanın görünümü bozulmakta ve değişmekte dir.309 2- İçraesuyu, kanalizasyon, arıtma, çöp toplama ve imhasx gibi teknik, altyapı donanımlarının üstyapı paralelinde gerçek leştirilememesi durumunda insan sağlığını tehdit edici boyutlarda su, hava ve toprak kirliliği ortaya çıkmakta doğal bitki ve hay van türleri giderek yok olmaktadır. Taşıma kapasiteleri aşılmış yörelerde bu sorun daha da önem kazanmaktadır. 3- Özellikle bazı mevsimlerde turistik yoğunlaşmanın yaşan dığı turistik mahallerde artan motorlu trafiğin yarattığı çevre kirliliği ve gürültü de bu olumsuzluklara eklenmektedir. Bütün bu olumsuz etkilere rağmen; bir döviz kaynağı olarak gelir arttırıcı, yeni üretim kollarına olanak verici ve istihdam yaratıcılığı' ile ekonominin bir“ kolu olan turizmin kalkınmakta olan ülkeler için taşıdığı önem açıktır. Havası ve suyu kirlenmemiş, toprağı bozulmamış, gürültüden ve diğer kirliliklerden arınmış temiz, güzel, yeşil, sağlıklı ve ekolojik açıdan dengeli bir çevrede yaşama isteği tüm insanların en doğal hakkıdır. Turizmde sürekli ve hızlı büyümeyi sağlayan temel öge ve turistler için çekim unsuru çevre olmaktadır. Çevre turistler için eğlence, neşe, dinlenme ve huzur kaynağıdır. Turizmin en önemli kaynak kullanım alanı doğal varlıklardır ve bunu tarihi ve kültürel varlıklar izlemektedir. Turizmin arz kaynaklarının tahribi ya da yokedilmesi turizmin varlığını ortadan kaldıracak tır.310 ”Sürdürülebilir Kalkınma" ve kaynakların sürekliliğinin sağlanması; kaynakların koruma önlemleri ile birlikte kullanılma larına bağlıdır. Ekonomik büyüme ve gelişme çevre ile uyumlu ol duğu sürece gerçekleştirilebilecektir. Bunun için alınacak önlemler aşağıdaki konularda yoğunluk kazanmaktadır. 1- Çevre korumacılığının halkın katılımı olmadan gerçekleş tirilmesi mümkün değildir. Herşeyden önce çeşitli kitlesel eğitim araç ve yöntemleri ile çevre bilincinin toplumun tüm kesimlerince benimsenmesi sağlanmalı gönüllü kuruluşların bu yöndeki faaliyet leri desteklenmelidir. 2- Tarım ve turizm alanları titizlikle korunmalı, turizme açılacak alanlar için yapılacak fiziksel planlama çalışmalarında koruma-kullanma dengesi gözetilmelidir. Ayrıca ulusal, bölgesel ve yerel düzeyde hazırlanan planlarda bütünlük ve koordinasyon sağlanarak, plan ilke ve politikaları arasında tutarlılık bulun masına özen gösterilmelidir. 3- Turizme açılmış alanlara öncelik verilmek şartıyla, po tansiyel turizm alanlarındaki alt yapı sorunu acilen çözülmelidir. 4- Turistik yapılaşmalarda doğa ile uyuma özen gösterilme lidir. 5- Taşıma kapasitesinin yarattığı sorunların çözümü için mutlaka turizmin çeşitlendirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The environmental problems in general, role of the rapid develeopments in tourism and the precaution towards the eliminati on of environmental problems stemming from tourism are the main concern of this study. During the last years, an increase in the population to gether with industrialisation, urbanisation and accordingly the change in the life styles, lead to the deterioration of the envi ronmental balance. The environmental problems that took place as a natural outcome of this eventuality, became a threat to the future of mankind by the destroying or terminating the natural raw materials. It is inconceivable to think that the governments can stay insensitive to the gigantic problem of environmental issues con cerning human beings. On this day, The countries that are aware of the fact that“Sustainable Develeopment”can only be achieved by a healthy, fertile environ ment and in harmony with the nature, started to consider that the d.amages given to the environment by the development programs and to improve policies in this respect. Inefficent planning in housing labour, social structure, leisure and means of transportation being the basic infrastructure314 environmental conscienceness throughout all levels of the society should be achieved by mass education tools and methods. The acti vities of the voluntary socities acting towards such goals should be supported. 2- Touristic and agricultural areas should be protected meticulously and utilization-protection balance should be care fully evaluated in the physical planning studies for the sites to be used for tourism. Moreover, by attaining unity and coordination in the national, regional and local plans, a conformity with the plans, goals and policies should be accomplished. 3- The infrastructural problems in the potential touristic areas should be solved immediately by giving priorities the sites already opened for tourism. 4- The concept of“harmony with nature”should be empha sized in the touristic constructions. 5- Tourism should be differentiated to prevent the prob lems stemming from the transportation capacity.313 3- The environmental and noise pollution are further added to the abovementioned handicaps especially during the tourism season in the touristic regions where an increase in the tourist population is observed. Against all these negative facts, the importance of tou rism being a sector of economy as a main source of foreign cur rency, and employment is obvious for the developing countries. It is all human beings' natural, right to desire to live in an environment whose water and air are not polluted, land: is. not corrupted,, which is beautiful, green, healthy, ecologically balanced and free from noise and other polluting effects. The main element attracting the tourists and sustains the growth in tourism is the environment. Environment is the origin of joy, leisure, rest and relaxation. Natural resources are the main source of the tourism that are followed by the historical and cultural sites. Destruction of such demand incentives of tourism will eventually ruin the existence of tourism.“Sustainable Development”and continuance of the resources are subject to their use in accordance with the protective measu res. Economic growth and development can only be realised if they are in harmony with the environment. The necessary actions to be taken can be stated as follows; 1- Environmental protection without the active participa tion of the community is unrealizable. First of all, adoption of314 environmental conscienceness throughout all levels of the society should be achieved by mass education tools and methods. The acti vities of the voluntary socities acting towards such goals should be supported. 2- Touristic and agricultural areas should be protected meticulously and utilization-protection balance should be care fully evaluated in the physical planning studies for the sites to be used for tourism. Moreover, by attaining unity and coordination in the national, regional and local plans, a conformity with the plans, goals and policies should be accomplished. 3- The infrastructural problems in the potential touristic areas should be solved immediately by giving priorities the sites already opened for tourism. 4- The concept of“harmony with nature”should be empha sized in the touristic constructions. 5- Tourism should be differentiated to prevent the prob lems stemming from the transportation capacity.