İthal simental sığırların kazova tarım işletmesi şartlarında adaptasyon ve verim performansları
The Adaptation and production performances of imported simmental cattle at kazova state farm
  1. Tez No: 31537
  2. Yazar: YAKUP DELİÖMEROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ALPAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
79 S. ÖZET Araştırmada, 1989 yılı sonunda Almanya'dan ithal edilen Simental ırkı sığırların adaptasyon ve verim performansları incelenmiştir. Araştırma materyalini, Kazova Traım isletmesine ithalatı yapılan 200 gebe düve ile bunlar dan 1990, 1991 ve 1992 yıllarında doğan 219 erkek ve 209 dişi olmak üzere toplam 632 bas Simental oluşturmuştur. Araştırmada, dişi ve erkek Simental lerde büyüme gelişme özellikleri doğum, 1., 2., 3., 6., 9. ve 12. aylarda yapılan beden ağırlığı, cidago yüksekliği, beden uzunluğu, göğüs çevresi ve incik çevresi ölçüleri alınarak takip edilmiştir.
Özet (Çeviri)
8: 7. İNGİLİZCE ÖZET (SUMMARY) The Adaptation and Production Performances of Imported Simmental Cattle at Kazova State Farm The productive and adaptive characteristics of imported Simmental cattle at Kazova State Farm were studied. A total of 200 imported and 432 Kazova born animals constituted the animal material. The imported heifers were 3 to 6 months pregnant at the time of importation. Milk production traits of imported animals, growth characteristics of the offspring and 1 ivebil ity of the whole material were investigated. The average birthweights of male and females were 39.4 and 36.6 kg, respectively. Male calves had larger body measurements than the females at all the periods. The average body weights were 370 kg for the bulls and 319 kg for the heifers at 12 months of age. The mean first calving age of imported heifers was 28.3 months. On the other hand, it was 26.8 months for the Kazova born heifers. The mean service periods of the cows for the second and third pregnancies were 129.4 and 91.5 days, respectively. Number of inseminations per conception was83 found to be 2.0 for the second and 1.7 for the third conceptions. The differences for these two reproductive traits were statistically significant