Designer as enabler: A methodology of intervention for designers
Kolaylaştırıcı olarak tasarımcı: Tasarımcılar için bir müdahale metodolojisi
  1. Tez No: 315409
  2. Yazar: ÇİĞDEM KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. CHRİS RUST, PROF. DR. ÖZLEM ER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
Bu çalışmada bir tasarımcı ile daha önce tasarım eğitimi almamış uygulamacılar arasında aynı ortamda çalışırken oluşan öğrenme ilişkisi incelendi.Araştırmacı, tasarımcı olarak çalıştığı geçmiş deneyimlerinde bir tasarımcı ile tasarım eğitimi almamış bir uygulamacının birlikte çalıştığında uygulamacıların tasarımcıdan bilgi aktarımı yaptığını gözlemledi.Bu gözlemi sistemli olarak araştırmak için araştırmacı sürekli eğitim merkezlerine devam eden bir grup el sanatı üreten katılımcı seçerek onlarla bir ay ara ile iki çift çalıştay düzenledi.Uzun süre katılımcılarla aynı ortamda çalışan araştırmacı katılımcıların çalışmalarına çeşitli müdahele stratejileri denedi. Çalıştaylar video kaydı, ses kaydı, alan notları ve fotoğraflarla belgelendi. Her çalıştay sonrasında yapılan ürünler araştırmacı tarafından seçilen uzman bir grup tarafından değerlendirilmek toplandı.Değerlendirme sonucunda farklı müdahele stratejilerinin farklı ürünlerin yapılmasına aracı olduğu belirlendi. Buna dayanarak araştırmacının müdahele seviyesinin katılımcıların deneyimlerinde ve ürünlerinde etkili olduğu bulundu. Video kaydındaki bulgulara göre araştırmacının katılımcılarla farklı ürünlerin yapılmasını kolaylaştıran köprüler kurulduğu belirlendi. Bu ?köprüler? tanımlandı.Belirlenen ?köprüler? tasarımcılar için tasarımcı olmayan uygulamacıların ürünlerini geliştirmelerinde kolaylaştırıcı olarak kullanabilecekleri bir müdahele metodolojisi olarak sunuldu.
Özet (Çeviri)
In this study, the learning relationship that developed between a designer and makers who did not have prior formal design education when they worked together in the same creative environment for a certain period of time was investigated.Before this research, the researcher had observed knowledge transfer from herself to makers during her past experiences as a practising designer.To further explore a possible learning relationship, the researcher engaged in the practice of a group of homecrafts practitioners as a participant-observer during two pairs of workshops with one month interval between them.The practitioners were recruited among attendees of lifelong classes in Mardin.The researcher spent extensive hours working with the participants testing several strategies of intervention. The workshops were documented with video footage, field notes, audio recording and photography. After each workshop the products were also documented for later evaluation by a group of expert evaluators recruited by the researcher.The evaluation of the products indicated that different strategies of intervention resulted in differences in the development of products. Hence, the researcher?s intensity of intervention had impact on the experiences of the participants and their work. Evidence from the video footage has pointed out that the researcher was establishing ?bridges? with the participants, as theorized by Wood (2006), which enabled the development of different products.These ?bridges? were identified and presented as a methodology of intervention for designers to enable makers develop their practice while they work together.