Production and characterization of monoclonal antibody against p60-katanin
P60-katanin?e karşı monoklonal antikor üretilmesi ve karakterizasyonu
- Tez No: 315408
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU KARABAY KORKMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji-Genetik ve Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Katanin çeşitli hücre tiplerinde mikrotubul yapısını düzenleyen başlıca proteinlerden biridir. Mikrotubulü kesen heterodimerik bir protein olan katanin, P60 ve P80 isimli altbirimlerinden oluşur. P60 altünitesi mikrotubulleri keser, P80 altünitesi ise mikrotubul kesilmesini kontrol eder. Katanin, mitoz-mayoz iğ ipliklerinin kısalması ve kesilmesi süreçlerini teşvik eder. Nöronlarda, P60-kataninin seviyesi aktif büyüyen aksonlarda, büyüyen nöronal uzantıların ucunda ve dendritogenezde çok yüksek bulunmuştur. P60-katanin inhibe edildiğinde, nöronal hücre gövdesinde ve mitoz-mayoz iğ iplikleri boyunca mikrotubul uzunluğu artar. Bu çalışmada, P60-katanin'e karşı ilk monoklonal antikor, 1G6, üretildi. Öncelikle, sıçan P60-kataninin belirli bir bölgesinden üretilen RecP60 (Recombinat P60-katanin) proteini, , Escherichia coli de exprese edildi ve antijen olarak kullanıldı. Hibridoma teknolojisi ile elde edilen monoklonal antikorlar, ELISA ile tarandıktan sonra western blotting ve immünositokimya yöntemlerinde analiz edildiler. Çalışmanın sonucunda, 1G6 monoklonal antikorunun western blotting ve immunositokimya yöntemlerinde endojen P60-katanini tanıdığı belirlendi. Monoklonal antikorlar kullanılacak yöntemlerin çeşitliliğini arttırırlar. Şimdiye kadar yapılan çalışmalarda P60-katanin poliklonal antikorları kullanılmaktaydı. P60'a karşı monoklonal antikorun hibridoma hücresinin, yani onu sınırsız üretebilen kaynağının elde elde edilmesi, P60-kataninin fonksiyonlarını araştırmak için büyük bir avantaj sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Katanin is one of the key protein for organizing microtubular structure of a variety ofcell types. It is a heterodimeric microtubule severing protein composed of two subunits,P60 and P80. The P60 subunit severs microtubules and P80 controls microtubulesevering. Katanin promotes spindle-shortening and severing processes in mitotic andmeiotic spindles. In neurons, the level of P60-katanin was found to be very high inactively growing axons and at the tips of growing neuronal processes and indendritogenesis. Inhibition of P60-katanin increases microtubule length throughout theneuronal cell body and mitotic/meiotic spindles. In this study, we produced 1G6, the firstmonoclonal antibody against P60-katanin. Firstly, RecP60 (Recombinat P60-katanin)protein, which was produced based on a specific region of rat P60-katanin, wasexpressed in Escherichia coli and used as antigen. Monoclonal antibodies produced byhybridoma technology were screened with ELISA, and then analyzed in westernblottingand immunocytochemistry. At the end of the study, it was determined that 1G6monoclonal antibody recognized the endogenous P60-katanin in western blotting andimmunocytochemistry in which monoclonal antibody would increase the range ofapplications. Since P60-katanin polyclonal antibodies have been used in studies untilnow, obtaining the hybridoma cell, the unlimited source of a monoclonal antibodyagainst P60, results in a great advantage to investigate P60-katanin?s functions.