Hierarchical and distributed planning in project and operations management
Proje ve operasyon yönetiminde dağınık ve hiyerarşik planlama
- Tez No: 315413
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN ÜLENGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Bu çalışmada, bilgi sistemleri dış kaynak kullanım alanındaki özel bir proje tipi için proje ve operasyon yönetimi sürecini baştanbaşa içeren bir model önerilmiştir. Bu süreçte, projenin yapısını ve sonuçlarını değiştirebilecek kararları verme yetkisine sahip hiyerarşik ve dağınık ajanların olması, süreci zorlu bir hale getirmektedir.Önerilen model, bu gerçek sistemin dağınık karar verme ortamı, hiyerarşik yapı ve mutabakat süreci gibi ana karakteristiklerini temel alarak yapılandırılmıştır. Modelin dinamik modülleri, nedensel döngü diyagramları ve depo-akış yapısı kullanılarak sistem dinamiği yöntemi ile modellenmiştir. Yapı ve davranış desen testleri ile model geçerlenmiştir. Modelde dinamik olmayan ve manüel olan tek modül müzakere modülüdür.Müzakere modülü için iki farklı müzakere prosedürü önerilmektedir. İlki, hiyerarşik düzeylerin direk yönerge ve cevaplarını içeren teklif ve karşı teklif protokolüdür. Diğer önerilen yöntem ise genetik algoritma temel alınarak oluşturulmuş müzakere prosedürüdür. Teklif ve karşı teklif protokolü her teklifte tek parametrenin iyileştirilmesine olanak sağlarken, genetik algoritma temel alınarak oluşturulmuş müzakere prosedürü birden fazla parametrenin iyileştirilmesine olanak sağlamaktadır.Tüm modelde, çeşitli senaryo analizleri uygulanmıştır ve modelin olası kullanım alanları bu senaryo analizleri sırasında vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a model including the end-to-end process of project and operations management for a specific type of IT outsourcing project is proposed. This end-to-end process includes challenges due to having hierarchical and distributed agents who has the authority to make decisions, which directly influence the structure and the results of the projects.The proposed model is designed based on the specific characteristics of this real system; distributed decision making environment, hierarchical structure and negotiation process. The dynamic modules of the model are modeled by the system dynamics method using causal loop diagrams and stock-flow structures. The model is validated through structure and behavior pattern tests.The negotiation module is the only manual and the non-dynamic module of the model. Two different negotiation processes are proposed for the negotiation process. One is the offer counteroffer-based protocol, which includes direct instructions and regarding reaction from the hierarchical levels. The other proposed method is a genetic algorithm based negotiation process. The offer counteroffer-based protocol allows the levels to improve one parameter at each offer, whereas the genetic algorithm based process allows improving multi-parameters during negotiation.With the whole model, a variety of scenarios analysis is conducted and probable usage areas of the model are highlighted during the scenario analysis.