Hipoksik iskemik beyin hasarı oluşturulmuş yenidoğan sıçanlarda levetirasetam uygulamasının nöronal apopitozis ve motor yetiler üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
The evalution of lthe effects of levetiracetam application on neunoral apoptosis and motor impairment in hypoxic ischemic brain injury created rats
- Tez No: 315468
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇETİN OKUYAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Nörolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Perinatal dönemde oluşan hipoksik iskemik beyin hasarı (HİBH) yenidoğan bebeklerde zeka geriliği, görme ve işitme kaybı, motor kusurlar, epilepsi, beyin felci ve ölümün en önemli nedenlerindendir. Hipoksi-iskemi ve yeniden kanlanma sonrasında gelişen apoptozis şiddeti beyin hasarının bir göstergesidir. Hipoksi ve iskemiyi takiben yeniden kanlanma dönemine geçmeden önce verilecek tedaviler ile hasarı önlemek ya da azaltmak mümkün olabilir.Bu çalışmada, HİBH oluşturulan yenidoğan sıçan modelinde yeni kuşak antiepileptik bir ilaç olan levetirasetamın nöronal apopitozis üzerine etkisi erken dönemde histopatolojik ve biyokimyasal testlerle, geç dönemde ise davranış deneyleriyle araştırıldı.Çalışmaya 7 günlük yenidoğan sıçanlar rastgele alınarak dört gruba ayrıldı. Her bir gruptan 27 sıçan çalışmaya alındı. Grup 2, 3 ve 4'teki sıçanlara orta hat kesisi yapılarak sağ karotid arterleri bağlandı. Bu sıçanlar %8 oksijen içeren hipoksi odacığında iki saat bekletildi. Hipoksi sonrası Grup 2'dekilere serum fizyolojik, grup 3'tekilere levetirasetam (100 mg/kg) ve grup 4'tekilere levetirasetam (200 mg/kg) periton içi yolla (intraperitoneal, i.p) verildi. Grup 1'deki sıçanların ise karotid arterleri bulundu, fakat bağlanmadı. Bu sıçanlara hipoksi de uygulanmadı. Her gruptan 9 adet sıçandan hipoksi sonrası ikinci saatte kalp içi girişimle kan örneği alınarak malondialdehit, glutatyon peroksidaz, superoksit dismutaz ve katalaz enzim düzeylerine bakıldı. Kan örnekleri alındıktan sonra dekapite edilerek TUNEL ve Kaspaz-3 yöntemiyle apopitotik nöron sayısı değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Perinatal hypoxic ischemic brain injury (HIBI) is encountered one of the major causes of mental retardation, visual and auditory impairment, motor deficiencies, epilepsy, stroke and death in newborns. The severity of hypoxia-ischemia and increased number of the apoptotic neurons after reperfusion period are indicators of the brain injury. There is likelihood of preventing or minimizing the injury through the treatments to be administered prior to reperfusion, following hypoxia and ischemia.In this study, the effects of a new generation antiepileptic drug levetiracetam, on neuronal apoptosis by histopathological and biochemical tests in early period and experimentally in the long term behavior in neonatal rat model of HIBI were investigated.The 7 days-old neonatal rats included in the study were randomly divided into four groups. Twenty-seven rats from each group were studied. Midline incision was performed on the rats in Group 2, 3 and 4 and their right carotid arteries were ligated. These rats were kept in a hypoxia chamber containing 8% oxygen for two hours. After the hypoxia, normal saline was administered intraperitoneally to the rats in group 2, levetiracetam (100 mg/kg) to those in group 3 and levetiracetam (200 mg/kg) to those in group 4. The carotid arteries of those in group 1 were located, but not were ligated. The rats in this group were not exposed to hypoxia either. Blood samples were taken from 9 rats in each group two hours later than hypoxia and malondialdehyde, glutathione peroxidase, superoxide dismutase and catalase enzyme levels were determined. After blood samples taken, those were capitated and the number of apoptotic neurons were evaluated by TUNEL and Caspase-3 methods.