40 yaş üstü kadınların menopoz ve osteoporoza ilişkin bilgi tutum ve davranışlarının belirlenmesi
Determination 40 years and older women's knowledge, attitudes and behaviours which is intrested with menopause and osteoporosis
- Tez No: 315494
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RABİA SOHBET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Public Health, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Gaziantep ili Şehitkamil İlçesine bağlı, Yeni mahalle, Umut mahallesi ve çıksorut mahallesinde oturan 40 yaş ve üstü kadınların menopoz ve osteoporoza ilişkin bilgi tutum ve davranışlarını belirlenmek amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın evreni bu üç mahallede oturan 40 yaş ve üzeri 401 kadına Haziran-Temmuz-Ağustos aylarında anket uygulanmıştır.Çalışmamıza katılanların %24,9'unun 50-55 yaşları, %23,4'ü 40-45 yaşları arasında,. kadınların %95,8'inin evli, %44,9'unun okuryazar olduğu, %96,4'ünün ev hanımı olduğu.,Araştırmaya katılan kadınların, %16,2'inin 1 düşük yaptığı, %7`inin 1 defa kürtaj olduğu, %75,3'ünün korunma yöntemlerini bildiği, %37,2'nin geri çekme yöntemi kullandığını, %43,4'nün korunma yöntemini 10 yıldan fazla kullandığı, %52,1'inin sistemik hastalığı olmadığı, , %69,6'ının menopoza girdiği, %22,7'inin 3-5 yıldır menopozda olduğu, %67,3'ünün menopoza doğal yolla girdiği, %89,5'inin menopoz hakkında bilgisinin olmadığı, %82,5'inin mamografi çektirmediği, %5,7'inin mamografi çektirme yaşının 46-49 olduğu, %98,3'ünün sık mamografi çektirmediği, %99,8'inin menopozal sıkıntılarla nasıl baş edeceğini bilmediği, %59,1'inin beslenmede sebze ve tahılları tercih ettiği, %93,3'ünün Ca tablet kullanmadığı, %91,3'ünün güneş ışığında kalmadığı, %91,8'inin süt içmediği, %77,1'inin 1-2 kase yoğurt tükettiği, %68,3'ünün 1-2 bardak ayran tükettiği, %92,3'ünün sigara içmediği, içenlerin %3,7'inin günde 6-10 adet sigara içtiği gözlenmiştir. Araştırmaya katılan kadınların %100'ünün alkol kullanmadığı, %78,8'inin kahve içmediği, %38,9'nun 3-4 bardak çay içtiği saptanmıştır.Araştırmaya katılanların güneş ışığında kalma süreleri ve kalsiyum tablet kullanma oranları ile sosyo-demografik özellikler arasında anlamlı ilişki bulunmuştur. Mamografi çektirme oranları ile menopozal özellikleri ve sosyo-demografik durumları arasında anlamlı ilişki saptanmıştır. Menopozal özellikleri ile menopozal yakınmaları arasında anlamlı ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis was made with aim to determine knowledge, attitude and behaviours of forty years and older women living in the New, Hope ,and Çıksorut district which is dependet with Şehitkamil district İn Gaziantep provincial. The universe of the study forty aged and over four hundred one women living in the three neighborhood were the universe of the study; and questionnaire was applied to them in June-July-Augustmonths.In our study, it is determined that 24.9% of the respondents are 50-55 aged, 23,4% of them are between 40-45 ages, 95.8% of women are married, 44.9%' of them are illiterate, 96.4% are housewives, 16.2% of the women in survey do one abortion, 7% had a abortion , 75.3% have information about preservation methods, 37.2% use the withdrawal method, 43.4% use protection method by more than 10 years, 52.1% don?t have systemic illness, 69%, 6 have menopause, 22.7% is in menopause for 3-5 years, 67.3% have menopause wit natural way, 89.5% don?t have knowledge about menopause, 82.5%' Scroll undergo mammography, 5.7% of women who have mammography is in 46-49 years olds, 98.3% one third undergo frequently mammography, 99.8% would not know how we deal with adversity menopausal, 59.1% ' Scroll preferred diet of vegetables and cereals, 93.3% do not use Ca tablets, 91.3% third of the sunlight does not stay, 91.8% are milk-smokers, 77.1% consume 1-2 yogurt bowl, 68.3% one third 1 - 2 cups buttermilk consumed, 92.3% are non-smokers, smokers of 3.7% was observed that they smoke 6-10 cigarettes a day. 100% of the women surveyed do not use alcohol, 78.8% are coffee smokers, 38.9%' drink 3-4 cups of tea. It is found relation between socio-demographic features with time of staying under the sun and ratio of usage calcium tabloid. In addition, İt is determined a meaningful relation between ratio of undergoing mammography, menopausal features, and socio-demographic situations. It is also found meaningful relation between menopausal features, menopausal complaint.