TRPM7 kanalı gen polimorfizmleri ile Behçet hastalığı arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the association between TRMP7 gene polymorphisms and Behçet's disease
  1. Tez No: 315493
  2. Yazar: HASARİ PULAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. TUNCAY DEMİRYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Transient Reseptör Potansiyel Katyon Kanalı (TRP), Subfamilya M, Üye 7 (transient receptor potansiyel melastanin 7, TRMP 7), iyon kanalları TRP ailesinin hemen hemen bütün hücrelerde bulunan bir üyesidir ve magnezyum, kalsiyum ve divalent eser metal iyonlarına karşı geçirgendir. Magnezyum eksikliği ve değişmiş TRPM7 ekspresyonu/aktivitesi, Behçet Hastalığında önemli faktörlerden olan endoteliyal disfonksiyon, vasküler reaktivite, proliferasyon, inflamasyon ve fibrozise katkıda bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Türk toplumunda Behçet Hastaları ve TRPM7 gen polimorfizmleri arasındaki muhtemel bir ilişkiyi araştırmaktır.Benzer yaş ve cinsiyette toplam 121 Behçet Hastası ve 175 sağlıklı kontrol bireyleri bu çalışmaya dahil edilmiştir. Katılımcıların genomik DNA'sı BioMark 96.96 dinamik array sistemi ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Transient Receptor Potential Cation Channel, Subfamily M, Member 7 (transient receptor potential melastatin 7, TRPM7) is a ubiquitously expressed member of the TRP family of ion channels, and is permeable to magnesium, calcium and divalent trace metal ions. Magnesium deficiency and altered TRPM7 expression/activity may contribute to endothelial dysfunction, vascular reactivity, proliferation, inflammation, and fibrosis which are also important factors in Behçet?s disease. The aim of this study was to investigate a possible association between TRPM7 gene polymorphisms and Behçet?s patients in a Turkish population.A total of 121 patients with Behçet?s disease and 175 healthy controls with similar age and sex were included to this study. Genomic DNA from the participants was analyzed by a BioMark 96.96 dynamic array system. For calculation of the significance of differences in genotype and allele frequencies, the chi-square test (with Yates? correction) or Fisher?s exact test was used.The distribution of genotype and allele frequencies of the TRPM7 gene rs55924090 (Ile459Thr) in patients Behçet?s disease were significantly different from controls; AA genotype 96.8% vs. 65.4%; AG genotype 0.0% vs. 33.8%; and GG genotype 3.2% vs. 0.8%; A allele 96.8% vs. 82.3%; and G allele 3.2% vs.