Majör depresyonlu hasta ve eşlerinin çatışma yönetim biçimlerinin evlilik uyumu ile ilişkisi
The association with the marital adjustment of the conflict resolution styles of the patients with major depression and their spouses
- Tez No: 315495
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DERYA TANRIVERDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırma tanımlayıcı, karşılaştırmalı ve ilişki arayıcı bir araştırma olup; depresyon tanısı alan hastaların ve tanı almayan eşlerinin çatışma yönetim biçimlerinin evlilik uyumu ile ilişkisini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi ve Gaziantep Avukat Cengiz Gökçek Devlet Hastanesi Psikiyatri Polikliniklerinde Ocak-Kasım 2011-2012 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırmanın verilerinin toplandığı tarihlerde, DSM-IV-TR tanı ölçütlerine göre majör depresyon tanısı almış, ayaktan takip ve tedavi için başvuran, 113 hasta ve eşleri araştırmanın evren ve örneklemini oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Beck Depresyon Envanteri, Çatışma Çözüm Stilleri ve Çift Uyum Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler (yüzdelik, ortalama, standart sapma), t testi ve korelasyon analizi kullanılmıştır. Hastaların %44.9'u, eşlerin %43.2'si 31-40 yaş aralığında olup hastaların %84.8'i kadındır.
Özet (Çeviri)
This research, identifying, comparative and correlational design of relationship, was carried out to determine the relationship between marital adjustment and the styles of conflict management of the patients diagnosed with depression as well their spouses? who were not diagnosed with depression. This research was made in clinics of Gaziantep University- Şahinbey Research and Practice Hospital and Lawyer Cengiz Gökçek State Hospital, Psychiatric Clinics between January and November 2011. At the same dates when the data gathered; according to DSM-IV-TR diagnostic criteria, 113 patients diagnosed with major depression and their spouses, outpatient and applied for treatment have consisted of sampling of the research. In the process of gathering data; Personal Information Form, Beck Depression Inventory, Styles of Conflict Resolution and Dyadic Adjustment Scale were used. In evaluation the data, descriptive statistics (percentages, mean and standard deviation), and correlation analyzes were used. 44.9% of the patients and 43.2% of spouses are between the ages of 31-40, moreover 84.8% of patients are women.