Döndürerek kaplama yöntemi ile cuo yarıiletken filmlerininelde edilmesi, optik ve yapısal özelliklerinin incelenmesi
The investigation of structural and optical properties of cuo semiconductor films obtained by spin coating method
- Tez No: 315534
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ŞENOL AYBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada, CuO yarıiletken filmleri cam alt tabanlar üzerine döndürerek kaplama yöntemi ile elde edilmiştir. Farklı sıcaklıkta tavlanan filmlerin x-ışını kırım desenlerinden polikristal tenorit yapıda oldukları saptanmıştır. CuO filmlerin kalınlık değerleri elipsometre yardımı ile 0,65 ? m olarak belirlenmiştir. Absorpsiyon spektrumu ölçümlerinden filmlerin direkt bant aralığına sahip ve yasak enerji aralıklarının 1,62 eV ile 1,69 eV arasında değiştiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
CuO semiconductor films have been produced onto glass substrates by the spin coating method. The films were annealed at 450, 500, 550 and 600oC. The CuO samples have crystallized tenorite structure. The thicknesses of the samples have been determined about 0,65 ? m. The optical properties of the samples were characterized by transmittance and absorption spectroscopy measurements. The optical band gap energies of the CuO samples from the absorption spectra have been calculated between 1.62 eV and 1.69 eV.