Titanyum oksit yarıiletken filminin elde edilmesi, optik ve kristal özelliklerinin incelenmesi
Production of titanium oxide semiconductor film and investigation of optical and crystal structure
- Tez No: 315535
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A. ŞENOL AYBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Katıhal Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada TiO2 yarıiletken filmleri döndürerek kaplama yöntemi ile elde edilmiştir. TiO2 filmlerinin yüksek sıcaklıklarda faz geçişine uğrayacağı dikkate alınarak elde edilen filmler 400 oC sıcaklıkta ve hava ortamında tavlama işlemine tabi tutulmuştur. TiO2 filmlerinin kalınlıkları tartı yöntemi kullanılarak hesaplanmış ve hesaplanan değerler 58-670 nm aralığında bulunmuştur. Filmlerin x-ışını kırınım desenlerinden 03-065-5714 numaralı PDF kartına göre anataz TiO2 yapısında olduğu belirlenmiştir. TiO2 filmlerinin kristal yapısının [101] doğrultusunda tercihli yönelime sahip olduğu saptanmıştır. Filmlerin kristal yapısının tane boyutları yaklaşık 30-37 nm aralığında hesaplanmıştır. 190-3300 nm dalgaboyu aralığında incelenen optik absorpsiyon ölçümlerinden TiO2 filmlerinin yasak enerji aralığı değerlerinin 3,50-3,70 eV arasında değiştiği ve direkt bant geçişli olduğu saptanmıştır. FESEM cihazı kullanılarak filmlerin yüzey görüntüleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, TiO2 semiconductor films were obtained using spin coating method. Considering that TiO2 goes phase transition under high temperature, films were processed and annealed under 400 ºC and air condition. The thickness of TiO2 films were obtained based on weight method and the values calculated were between 58-670 nm. The films showed the characteristics of one of the x-ray diffraction patterns which were based on the PDF card number 03-065-5714 and the results were anatase TiO2. In addition, it was found that the crystal structure of TiO2 films [101] direction had preferential orientation. The grain sizes of the films were calculated approximately among the ranges of 30-37 nm. When examined the optic absorption measures between the 190-3300 nm wavelength, it was found that the band gap measures of TiO2 film values were between 3,50-3,70 eV and allowed direct band transition. After that through using field emission scanning electron microscope (FESEM), the surface appearances of the films were examined.