Yüksek sıcaklık şoku uygulamalarının doğal çam türlerinin (Pinus sp.) tohum özelliklerine etkisi
The effects of high heat shock treatments on seeds feature of natural pine (Pinus sp.) spices
  1. Tez No: 200999
  2. Yazar: TUĞBA USTA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZGİN AYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalısmada; Türkiye'de genis yayılıs gösteren Anadolu karaçamı (Pinus nigra Arnold. subsp. pallasiana (Lamb.) Holmobe), sarıçam (Pinus sylvestris L. var . hamata (Steven) Fomin. ) ve kızılçam (Pinus brutia Ten.) türlerinin tohum ve dolayısıyla gençlestirmeleri üzerine yangınlar sonrası olusan yüksek sıcaklıkların etkisi belirlenmistir. Deneme kapsamında kullanılan dogal türlere, sistematik botanik açıdan yakın türlerdeki sıcaklık soku ve süreleri uygulamaları baz alınarak toplam 5 farklı sıcaklık soku [kontrol (sıcaklık soku uygulanmamıs tohum), 80, 100, 120 ve 140 oC ] ve 5 degisik maruz kalma süresi (1, 3, 5, 7 ve 9 dakika) tatbik edilmistir. Çalısma kapsamında kullanılan üç türün çimlenme yüzdeleri üzerine sıcaklık soku, sıcaklık uygulama süresi ve her iki faktörün birlikte etkisi istatistiki olarak önemli bulunmustur. Ayrıca, gerek çimlendirme dolabı gerekse fidanlık kosullarında yürütülen denemelerde; sarıçam ve Anadolu karaçamı tohumlarına uygulanan tüm sıcaklık soklarında, kontrole göre diger islemlerde çimlenme yüzdesi düserken, kızılçam v tohumlarında 80 oC'lik sıcaklık soku uygulaması tohumun çimlenmesi üzerinde tesvik edici rol oynamıstır. Üç çam türünde yapılan denemelerde 120 oC'nin üzeri ve 5 dk'dan daha uzun süreli sıcaklık uygulamalarının çimlenmeyi düsürdügü ve tohum canlılıgını yok edici etki yaptıgı belirlenmistir. Deneme kapsamında kullanılan aynı türün farklı orijinlerinden ve aynı orijinli tohumlara uygulanan farklı islemlerin önemli çimlenme varyasyonu göstermesi, yüksek sıcaklık soku ve süresi ile ilgili çalısmaların orijin ve genotip bazında daha ileri çalısmalara gereksinim gösterdigini ortaya koymaktadır. Diger bir ifadeyle, yüksek sıcaklık soku streslerine dayanıklılık gösteren populasyon ve genotiplerin belirlenmesi gerektigi sonucuna varılmıstır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is tried to manifestation species that is wide spread in Turkey, Turkish red pine (P. brutia Ten.), scots pine (P. syslvestris var.hamata L.) and Turkish black pine (P. nigra subs. pallasiana Arnold.), the high heat effect after forest fires upon seed and regenerations is determined. It is applied to natural species, used trial scope, based on heat shock and duration practices that close with botanic, total five different heat shock (control, 80, 100, 120 and 140 °C) and 5 different exposure duration (1, 3, 5, 7 and 9 minute) It is significant in statistics test that heat shock and heat treatment duration on germination percent and together effects on both factor. Besides, trials implementation also awarded cabinet and nursery conditions; all heat shock carry out scots pine and Anatolian black pine, according to control, in respect of control other processes, It is stimulated that 80 °C heat shock treatment on awarded of seeds regarding to Turkish red pine seeds, while germination percent is low. v It is determined that carried trials out three pine species heat application that decrease germination and fatal effect on seed liveliness with upper 120 °C further 5 minutes duration. It is produced withal same type of different origins and different process of same origin applied, point out important germination variation; is betrayed further necessity of studies based on origin and genotype. Meanwhile, It is inferred that population that is lasting on high heat shock stress and is defined necessity of genotypes.