Anadolu karaçamı (Pinus nigra Arn. subsp. pallasiana (Lam.) Holmboe) ve sarıçam (Pinus sylvestris L.) tohum özelliklerine manyetik alan uygulamalarının etkisi
The effect of magnetic field applications on seed attributes of Anatolian crimean pine (Pinus nigra Arn. subsp. pallasiana (Lam.) Holmboe) and scotch pine (Pinus sylvestris L.)
  1. Tez No: 379674
  2. Yazar: TUĞBA DUDU GÜNLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEZGİN AYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada; Anadolu karaçamı (Pinus nigra Arn. subsp. pallasiana (Lamb.) Holmboe) ve Sarıçam (Pinus sylvestris L.) tohumları üzerinde magnetik alan uygulamalarının etkisi araştırılmıştır. Magnetik alan (MA) muamelesi için tohumlar farklı uygulama sürelerinde (5, 10 ve 15 dakika) ve değişik MA şiddetlerine (150, 300 ve 450 militesla) maruz bırakılmışlardır. Kontrol ve farklı MA şiddetlerine maruz bırakılan tohumlar, eşit koşullarda çimlendirilmeye alınmıştır. Çimlenen tohumların 4., 7., 10., 14., 21 ve 27. günlerdeki tepkileri kayıt altına alınarak çimlenme hızı ve çimlenme yüzdeleri belirlenmiştir. Tohumların çimlenme hızı ve yüzdesine ilişkin olarak elde edilen veriler ile farklı MA şiddetleri ve uygulama süreleri için SPSS istatistik programı ile varyans analizi yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar değerlendirildiğinde, MA uygulanan Anadolu karaçamı ve sarıçam tohumlarında çimlenme hızı ve çimlenme yüzdelerinin kontrol grubuna göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir. En uygun işlemleri belirlemek amacıyla Duncan testi uygulanmıştır. Buna göre; genel olarak 450 militesla ve 5 dakika süre ile uygulanan magnetik alan şiddetinde en iyi çimlenme hızı ve yüzdesi elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of electromagnetic field applications on Anatolian Crimean pine (Pinus nigra Arn. subsp. pallasiana (Lamb.) Holmboe) and Scotch pine (Pinus sylvestris L.) were investigated. The seeds were exposed to different treatment period 5 min, 10 min and 15 min and varied magnetic field intensities 150 mT, 300 mT and 450 mT, respectively. The control and experimental groups were germinated at equal conditions. Seeds responses were recorded in 4th, 7th, 14th, 21th and 27th days, and the percentage and germination speed of seeds were determined. The data obtained from the percentage and germination speed of seeds with the different magnetic field intensities and treatment period variance analysis was performed with SPSS statistical software. As a result, the germination percentages and rates in Scotch pine and Crimean pinewere higher determined in the magnetic field applications than that in the control group. Duncan test to determine the most appropriate procedures have been applied. According this, generally, the best germination rate and percentage in magnetic field intensity which was applied for 450 mT and 5 min was obtained.