Trabzon yöresinden entomopatojen nematodların izolasyonu, karakterizasyonu ve melolontha melolontha üzerindeki etkilerinin araştırılması
Isolation of entomopathogenic nematodes from vicinity of Trabzon, their characterization and investigation of the activity on the melolontha melolontha
- Tez No: 315556
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada, Trabzon ili ve ilçelerindeki tarım arazilerinden entomopatojen nematod izolasyonu, karakterizasyonu ve Melolontha melolontha üzerinde insektisidal etkilerinin araştırılması amaçlandı. Bu amaçla alınan 77 toprak örneğinden 7 tane entomopatojen nematod izolasyonu gerçekleştirildi (%9,09). Yapılan morfolojik ve morfometrik çalışmalara göre, izolatların tamamının Heterorhabditis ve Steinernema cinsine ait olduğu tespit edildi. İzolatların moleküler tanımlanmaları, 18S-28S nüklear rDNA'daki ITS bölgelerinin dizin analizleri yapılarak gerçekleştirildi. Çalışmalarda elde edilen sonuçlara göre izolatların beş tanesinin Heterorhabditis bacteriophora (ZET02, ZET04, ZET09, ZET28, ZET35) ve iki tanesinin de Steinernema feltiae (ZET31, ZET76) olduğu belirlendi. Çalışmaya göre H. bacteriophora ve S. feltiae bölgedeki en yaygın türler oldukları tespit edildi. İzolatların M. melolontha üzerindeki insektisidal aktiviteleri farklı sıcaklık (15 °C ve 25 °C) ve konsantrasyonlarda (500, 1000 ve 2000 İJ/ml) test edildi. Test sonuçlarına göre izolatların 25 °C'deki aktivitelerinin 15 °C'dekine göre daha yüksek olduğu belirlendi. En yüksek konsantrasyonundaki kum denemeleri sonucunda, on günlük test süresinde 5. günde ZET09 ve ZET35 izolatlarının 25 ? C'de ? . melolontha üzerinde %100'lük etki gösterdikleri kaydedildi. Bu izolatların ZET09 ve ZET35 numaralı izolatların ise saksı denemelerinde kullanılan tüm larvaları öldürdüğü ve M. melolontha ile mücadelede iyi bir potansiyele sahip olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to survey entomopathogenic nematode from various agricultural regions in the province of Trabzon and its districts, seventy seven soil samples were collected from 15 distinct geographic areas. Out of 77 soil samples collected from the region, seven were positive for EPNs (9,09%). According to the morphological and morphometric studies, it was determined that all of the samples were in Steinernema and Heterorhabditis genus. Their molecular characterization was performed by sequence analysing of ITS regions in 18S-28S nuclear rDNA. The samples were identified as Hetrorhabditis bacteriophora (ZET02, ZET04, ZET09, ZET28 and ZET35) and Steinernema feltiae (ZET31 and ZET76). Among these isolates, S. feltiae and H. bacteriophora are the most frequently distributed species in the region. The mortality rate at 25 °C was greater than 15 °C at the all tests, approximately. The efficacy of all isolates was tested on Melolontha melolontha (Coleoptera: Scarabidea) larvae at different concentrations (500, 1000 and 2000 infective juveniles İJs/ml). The highest mortality rate was obtained as 100% from ZET09 and ZET35 at 25±1 °C. As a result of pot experiment, it was shown that isolates ZET09 and ZET35 have a good potential for controlling the damage of M. melolontha.