Ormanların karbon depolama kapasitesinin üç farklı uydu görüntüsü kullanılarak uzaktan algılama yöntemi ile belirlenmesi (alacadağ orman işletme şefliği örneği)
Determining the carbon storage capacity of forests by using three different satellite images with remote sensing method(a case study of alacadağ forest management chiefdom)
  1. Tez No: 315555
  2. Yazar: ALPER BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. HAKKI YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Orman Amenajmanı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Gelişen günümüz teknolojisine paralel olarak, uydu görüntülerinin ormancılık çalışmalarında uygulama alanları her geçen gün artmaktadır. Bu çalışmanın amacı Trabzon Orman Bölge Müdürlüğü'ne bağlı Alacadağ Orman İşletme Şefliği sınırları içerisinde kalan saf Doğu kayını (Fagus orientalis L.) meşcereleri için biyokütle denklemlerinin geliştirilmesi, bu denklemlerden yararlanarak biyokütle miktarlarının ve biyokütle içerisinde depolanan karbon miktarının uzaktan algılama teknolojileri ile belirlenmesidir. Bu amaç için Alacadağ Orman İşletme Şefliği sınırları içerisinde kalan saf Doğu kayını (Fagus orientalis L.) meşcerelerinden 40 adet örnek ağaç alınmıştır. Alınan örnek ağaçların biyokütlesi hesaplanmıştır. Karbon depolama kapasitesi hesaplanırken, Kayın ağaç türü için bu tez kapsamında geliştirilen biyokütle denklemleri, meşe ağaç türü için Durkaya (1998) tarafından geliştirilen biyokütle denklemleri kullanılmış ve daha sonra bu biyokütle içerisinde depolanan karbon miktarlarını belirlemek için; Asan (2002) tarafından verilen dönüştürme faktörü kullanılmıştır. Bu karbon sınıflarına göre araştırma alanına ait Landsat ETM +, SPOT-5 ve Quickbird-2 uydu görüntüleri üzerinde ayrı ayrı kontrollü sınıflandırma yapılmıştır. Yapılan kontrol sonucunda Kappa İstatistiği doğruluk oranları sırasıyla 0.8762, 0.7524 ve 0.7429 bulunmuş ve karbon depolama kapasitesinin uydu görüntüsü üzerinden belirlenmesinde en yüksek doğruluğu Landsat ETM 7 +, uydusunun verdiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In parallel with the nowadays developing technologies, the usage of satellite images at forestry studies becomes more popular day by day. The aim of this study is; creating biomass equations for Fagus orientalis L. at the district of Alacadağ Forest Management Chiefdom which is sub department of Trabzon Regional Directorate of Forestry and determining the amount of biomass and the carbon storage capacity of the same biomass with remote sensing methods with the help of these equations. For this purpose 40 samples of Fagus orientalis L. were used from the area of Alacadağ Forest Management Chiefdom and the biomass of these samples were calculated. For determining the carbon storage capacity; for the beech tree species the biomass equations created at this thesis were used, for the oak tree species the equations created by Durkaya (1998) were used and then for calculating the carbon amount of these biomasses the conversion factor of Asan (2002) was used. For the Scotch pine tree species, the carbon equations of Yavuz et al. (2010) and for the Spruce tree species the carbon equations of Mısır et al. (2011) were used. For the other tree species in Turkey?s forests, the BEF1 coefficient of Asan (2002) was used. According to these carbon categories; at the research area, the supervised classification was done from the satellite images of Landsat ETM +, SPOT-5 and Quickbird-2. As a result of the done examination, the ordered accuracy rate of Kappa statistics was found: 0.8762, 0.7524 and 0.7429 also it was found that Landsat ETM 7 + gives the most accurate values about carbon storage capacity.