Dendroctonus micans (kugelann)'tan izole edilen Beauveria bassiana (balsoma)'nın bazı kabuk böceklerinin biyolojik mücadelesinde kullanılabilirliğinin araştırılması
Investigation of the usage of Beauveria bassiana (balsoma) isolated from dendroctonus micans (kugelann)at biolagical control of bark beetles
- Tez No: 315557
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu tezde Dendroctonus micans'tan izole edilen Beauveria bassiana (Dm-5, ARSEF 9271)'nın moleküler karakterizasyonu gerçekleştirildi. Bu izolatın D. micans ve diğer kabuk böcekleri üzerindeki virulansı belirlenerek mikrobiyal mücadelede kullanılabilirliği araştırıldı. Dm-5'in, 1 x 108 spor/ml'lik konsantrasyonun D. micans larva ve erginleri üzerinde sırasıyla enfeksiyondan 6 ve 5 gün sonra %100'lük etkiye sahip olduğu tespit edildi. İzolatın D. micans`ın larva ve ergin populasyonlarında etkin bir şekilde horizontal olarak yayıldığı gözlendi. İzolatın, 1 x 106 spor/ml'lik konsantrasyonunun % 100, 75, 50 ve 25 oranlarında D. micans larvalarına bulaştırılmasıyla gerçekleştirilen kütük denemelerinde, ölüm oranlarının sırasıyla % 100, 97,22, 70,37 ve 62,03 olduğu belirlendi. Dm-5'in, D. micans'ın predatörü olan Rhizophagus grandis üzerindeki etkileri direk ve dolaylı olarak araştırıldı ve R. grandis'in izolata karşı oldukça dayanıklı olduğu tespit edildi. İzolatın, 1 x 108 spor/ml'lik konsantrasyonun Ips sexdentatus ve Ips typographus erginleri üzerinde sırasıyla enfeksiyondan sonra 5. ve 7. günlerde %100 ölüm sağladığı belirlendi. İzolatın her iki zararlının ergin populasyonlarında da etkili bir şekilde horizontal olarak yayıldığı tespit edildi. Bu sonuçlar, Dm-5'in kabuk böceklerine karşı kullanılabilecek umut verici bir biyolojik kontrol ajanı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, molecular characterization of Beauveria bassiana (Dm-5, ARSEF 9271), isolated from Dendroctonus micans, has been performed. The virulance of this isolate on D. micans and other bark beetles was determined and its utility in microbial has been investigated. 1 x 108 spores / ml concentration of Dm-5 caused 100% mortality on larvae and adult of D. micans within 5 and 6 days, respectively. It is observed that the isolate was effectively spread horizontaly between larvae and adult populations D. micans. At wood block (from spruce) experiments, which the isolate was spread on D. micans larvae at 100, 75, 50 and 25 percentages, using from 1 x 106 spores/ml concentration stock, gave mortalities at 100, 97.22, 70.37, and 62.03 percentages, respectively. The effects of Dm-5 on Rhizophagus grandis which is the predator of D. micans has been investigated directly or indirectly and it is determined that R. grandis is quite resistant to the isolate. 1 x 108 spores/ml concentration of the isolate showed 100% mortalities on adults of Ips sexdentatus and Ips typographus within 5 and 7 days for the insects, respectively. It is also observed that the isolate was effectively spread horizontaly on adult populations of both pests. These results show that, Dm-5 is a promising biological control agent that can be used against bark beetles.