Genelleştirilmiş türevli asal halkaların değişmeliliği üzerine
On commutativitiy of prime rings with generalized derivation
- Tez No: 315570
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZNUR GÖLBAŞI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci ve ikinci bölümlerde tez konusuyla ilgili genel bilgiler verilmiştir. Üçüncü ve dördüncü bölümlerde ise genelleştirilmiş türevli ve genelleştirilmiş (sigma,tau)-türevli bir asal halka ve bu halkanın Lie ideali üzerinde değişmeli olma koşullarından bazıları incelenerek yeni sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The thesis consists of four sections. In the first and second parts, general information was given about the thesis subject. On the prime ring of generalized derivation, generalized(sigma,tau)-derivation and on the Lie ideal of this ring, new results are gotten through some of the conditions commutativitiy in the third and forth parts.