Köprülü krenlerde kutu kiriş elemanlarının gerilme dağılımına etkisi
The effect of box beam elements on stress distribution for the bridge crane
- Tez No: 315582
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M.ŞEMSEDDİN ÇİMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, köprülü krenlerde kutu kiriş elemanlarının gerilme dağılımına etkisi incelenmiştir. Köprülü krenlerin tasarımında, köprünün boyutlandırılması, basitleştirilmiş modeller kullanılarak ampirik bağıntılarla yaklaşık olarak yapılabilmektedir. Bu yöntemler ile ayrıntılı şekil ve kesit optimizasyonu çok zordur. Bulunan değerler yaklaşık olduğundan, genellikle emniyet katsayıları büyük tutulmakta ve sonuçta son derece büyük boyutlu, ağır ve ekonomik olmayan köprü tasarımları ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmada, karmaşık bir geometriye sahip olan köprü üzerindeki gerilme dağılımının köprü tasarımı ile nasıl değiştiğini nümerik olarak inceleyebilmek için sonlu elemanlar yöntemi kullanılmıştır. Yapılan çalışmalarda, sonlu elemanlar yöntemi ile çalışan Ansys yazılımı kullanılarak, gerilme dağılımının gerçeğe yakın olarak belirlenmesi ve daha küçük boyutlu, daha düşük maliyetli, tasarımların geliştirilmesi hedeflenmiştir. Köprü tasarımında yapılan değişikliklere bağımlı olarak, sabit yükleme durumları sonucunda elde edilen gerilme değerleri grafikler halinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study the effect of box beam elements on stress distribution for the bridge crane was investigated. Crane design and sizing procedures for bridge crane are approximately performed by equations obtained from experimental results and by making several assumptions. Detailed shape and cross-section optimization is very difficult with using these methods. The value of the safety factor is generally high for bridge crane due to values obtained from this method are approximate results; therefore, very big and non-economic bridge cranes can be designed. In this study, the effect of different crane design on stress distribution on the bridge was investigated numerically by finite element method for bridge crane.In this study, by determining the stress distribution in an accurate way, we aimed to model relatively small and relatively low cost designs. The stress distribution curves obtained by changes in bridge design were illustrated as graphics. In conclusion, during bridge design, what the changes is the most appropriate for stress distribution, for optimal sizing, and for to minimize the cost is required was determined.