Delaminasyon hasarlı tabakalı kompozitlerin titreşim davranışı
Vibration of laminated composites with delamination
- Tez No: 315583
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜLEYHA ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tezde, düşük hızlı darbe yüklemesi sonucunda çok sayıda şerit delaminasyon hasarı oluşmuş E-cam lifi/epoksi tabakalı kompozit plakların titreşimi üzerine çalışılmıştır. Nümerik çalışma için ANSYS ticari amaçlı sonlu elemanlar paket programı kullanılmıştır. ANSYS'in doğrulaması için dört adet şerit delaminasyona sahip kompozit bir plağın doğal frekansı deneysel olarak tespit edilmiş ve nümerik sonuçla kıyaslanmıştır. Ayrıca literatürde bulunan tek delaminasyonlu kompozitlerin analitik olarak bulunan doğal frekansları da ANSYS sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Tek delaminasyon uzunluğunun ve derinliğinin, sabit uzunluktaki delaminasyon sayısının (tek delaminasyondan 15 delaminasyona kadar) ve darbe yüklemesi sonucunda oluşan kalınlık doğrultusunda üçgen ve ters üçgen görünümlü delaminasyonların doğal frekansa ve mod şekillerine etkisi belirlenmiştir. Ayrıca en büyük delaminasyon boyutunun, küçük delaminasyon boyutlarının ve fiber oryantasyonunun kompozit plağın doğal frekansı üzerine etkisi nümerik olarak araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre delaminasyon hasarının boyutu, konumu ve şekli doğal frekansı ve mod şekillerini önemli derecede etkilemektedir. Delaminasyon hasarının oluşması vibrasyon karakteristiğini değiştirir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the vibration of E-glass/epoxy laminated composite plates which have multiple stript delaminations due to low-velocity impact is investigated. ANSYS software is used for the numerical analysis. To prove the accuracy of the software, the natural frequency of laminated composite plate with four delaminations is obtained experimentally and compared with numerical result. In addition, articles about single delaminated composites are investigated and some analytical results at literature are compared with ANSYS software. The effects of depth and length of single delamination, number of delaminations with fixed length (from 1 to 15) and triangular and reversed triangular shape of multiple delaminations through the thickness due to low velocity impact, are investigated on behalf of natural frequencies and mode shapes. The effects of the longest delamination size, the other beneath delamination sizes and fiber orientation on the natural frequency of the composite plate are also investigated numerically. It was observed that the natural frequency and mode shapes were highly influenced by the delamination size, location and shape. The presence of delamination changes the vibration characteristics.