Copyrolysis of oilshales with biomass
Bitümlüşist ve biyokütlenin beraber pirolizi
  1. Tez No: 315604
  2. Yazar: SERHAT KARAKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YURDANUR AKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Organik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, bitümlüşistin ve biyokütlenin ve bunların beraber olarak sabit yatak reaktöründe ısısal dönüşümü çalışılmıştır. Biokütle olarak çitlenbik kullanılmıştır. Bitümlüşist olarak Göynük bitülüşisti seçilmiştir. Bitümlüşist, sabit yataklı reaktörde 500, 600 ve 700 ? C'de; biokütle ise 400, 500 ve 600 ? C'de azot atmosferi altında pirolizlenmiştir. Piroliz ürünleri gaz, sıvı (su fazı +biyoyağ/tar) ve katı olarak ayrılmıştır. Bitümlüşist ve biokütlenin birlikte piroliz deneyleri 500 ? C 'de 3:1, 1:1, 1:3 gibi bitümlüşist:biokütle oranlarında yapılmıştır. Bitümlüşistin ısısal dönüşümünde biokütlenin farklı oranlarda karışımının ürün dağılımı üzerine etkisi ve ürünlerin yakıt özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, thermal conversion of lignocellulosic biomass, oil-shale and their blends were investigated in a fixed bed reactor. Terebinth berry was used as lignocellulosic biomasses. Goynuk oil-shale was selected as oil shale. The pyrolysis temperatures were selected as 400, 500 and 600 ? C for biomass samples and 500 , 600 and 700 ? C for oil shale. Pyrolysis products were separated as gas, liquid (aqueous phase + oil/tar) and char.The effect of temperature on yields and properties of pyrolysis products was investigated. Copyrolysis experiments were carried out at 500 ? C with the blends consisted of oil shale/ biomass in weight ratio of 1:3, 1:1 and 3:1. The effect of different ratios of biomass in the biomass/oil shale blends on the thermal degradation of oil shale was investigated in terms of both product distribution and fuel properties of products.