Sodium laurly sulphate/su/hexanol liyotropik sıvı kristalik sistemin fiziksel özelliklerinin incelenmesi
Investigation physical properties of sodium laurly sulphate/water/hexanol lytropic liquid cyrstalline system
- Tez No: 315603
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TEOMAN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu tezde sodium laurly sulphate/su/hexanol üçlü sıvı kristalik sisteminin geniş konsantrasyon aralığında gösterdiği faz halleri incelenmiştir. Sabit sıcaklıkta polarize mikroskopi yöntemi kullanılarak mezofazların morfolojik özellikleri incelenmiş ve bu sisteme ait faz diyagramı oluşturulmuştur. Sistemin izotropik miseller L , nematik-kalamatik Nc, hegzagonal E ve lamelar D mezofazlarına ait tekstürler sergilediği gözlenmiştir. Bu mezofazlara ait örneklerin kırılma indisi sıcaklığa bağlı olarak ölçülmüş ve sıcaklıkla kırılma indisinin azaldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, sodium laurly sulphate/water/hexanol ternary lytropic liquid cyrstalline system which exhibit phase states in wide concentration have been investigated. By using polarizing microscopy method, morphological characteristics of the mesophases were examined at constant temperature and phase diagram of this system was formed. The system exhibited that micellar isotropik L , nematic-calamatic Nc, hexagonal E and lamellar D mesophases? textures have been observed. The samples? refractive indexes which belong to mesophases are evaluated depend on temperature and refractive indexes decrease with temperature.