Astronomide Tayfsal Uygulamalar
Spectroscopic Applications In Astronomy
- Tez No: 315606
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMÜR ÇAKIRLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tezin amacı iki boyutlu CCD görüntüsünden IRAF indirgeme programı kullanılarak dalgaboyu kalibrasyonu yapılmış ve normalize edilmiş yıldız tayfını elde etmektir. Ayrıca tayfçeker konusunda temel bilgi edinmektir. Bu süreçte indirgemede kullanılan tanımlamalar ve terimler açıklanmıştır.Astronomların kullandığı temel aletlerden biri olan tayfçeker astronomik kaynağın kimyasal kompozisyonu, fiziksel özellikleri ve dikine hızının elde edilmesini sağlamaktadır.İndirgeme basamakları uygulamalı olarak anlatılarak bu süreçlerin neden ve nasıl yapıldığı açıklandı.
Özet (Çeviri)
The goal of this text is to derive a wavelength-calibrated and normalizated star spectrum from the two dimensional CCD image with IRAF reduction programe Also this thesis is obtained basic information about spectroscopy. In this process it describes the terms and definitions that used in reducing.Spectroscopy is one of the fundamental tools at an astronomer?s disposal, allowing one to determine the chemical compositions, physical properties, and radial velocity of astronomical sources.Reduction of these processes by explaining why and how it is done in practice the steps explained.