Küresel eğri tasarımına kuaterniyon yaklaşımı
Quaternion approach to the design of spherical curves
  1. Tez No: 315607
  2. Yazar: DENİZ ALTUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAHADIR TANTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışma altı bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde çalışmanın tamamı hakkında bilgi verildi. İkinci bölüm reel kuaterniyonların cebirsel özelliklerinin ayrıntılı olarak incelenmesine, türev ve dönme operatörü ile ilişkilendirilmesine ayrıldı. Üçüncü bölümde eğri tasarımı için kullanılan interpolasyon yöntemi çeşitlerinden birkaçı ele alındı. Ayrıca bu bölümde eğrilerin birim küre üzerindeki ifadeleri kuaterniyonlar kullanılarak, birim küre üzerindeki iki noktanın küresel lineer interpolasyonu ile elde edildi. Dördüncü bölüm Bezier eğrilerine ayrıldı. Bezier eğrilerinin oluşumu ve cebirsel özelliklerinden bahsedildi. Küresel gösterilimle Bezier eğrilerinin kuaterniyonik yaklaşımına zemin hazırlandı. Beşinci bölümde eğrilerin kuaterniyonik gösterimine yardımcı olacak bir yöntem verildi ve Bezier eğrilerine uygulaması yapıldı. Sonuç olarak kuaterniyonik Bezier eğrileri elde edildi. Son bölüm sonuç için ayrıldı.
Özet (Çeviri)
This thesis is consisted of six distinct parts. In the first part, a brief information about whole thesis is given. Second section is divided into detailed examination of the algebraic properties of real quaternions and their relations between derivative and rotation operators. In the third part, some of the interpolation methods used for curve design is studied. Moreover in this section, by using quaternions, the expression of curves on the unit sphere is obtained by the spherical linear interpolation of two points. Fourth part is totally reserved to the Bezier curves, formation of Bezier curves and their algebraic properties are mentioned. Quaternionic approach of bezier curves is prepared with spherical representation. In the fifth section, a method helping quaternionic presentation of curves is given and it is applied to Bezier curves. As a consequence, quaternionic Bezier curves are obtained. The last part is reserved for result.