Zaman skalasında dördüncü mertebeden sınır değer problemlerinin simetrik pozitif çözümleri
Symmetric positive solutions of fourth-order boundary value problems on time scale
  1. Tez No: 315608
  2. Yazar: AYCAN SİNANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Giriş bölümü ile birlikte bu tez dört bölümden oluşmaktadır.İkinci bölümde, zaman skalası ile ilgili temel tanımlar ve bazı teoremler verilmiştir.Üçüncü bölümde, zamanskalasında dördüncü mertebe sınır değer problemi ele alınmıştır. Öncelikle sınır değer probleminin çözümü incelenmiştir. Daha sonra simetrik pozitif çözümlerin varlığı için gerekli koşullar oluşturulup, ispatlanmıştır. Dördüncü bölümde, Avery-Henderson sabit nokta teoremi ile sabit nokta indeks teoremi kullanılarak sınır değer probleminin simetrik pozitif çözümlerinin varlık kriterleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four parts with introduction section.In the second part, basic definitions related to time scale and some theorems are given. In the third part, fourth-order boundary value problem on time scale is discussed. Firstly, the solution of boundary value problem is analyzed. Then, necessary conditions for the presence symmetrical positive solutions are created and proved In the fourth part, by using Avery-Henderson fixed point theorem and fixed point index theorem, existence criteria of symmetric positive solutions for the boundary value problem is analysed.